Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

26. majstrovstvá Európy a 9. otvorené majstrovstvá Európy juniorov v orientačnom potápaní.

817

Sú to športové esá, ktoré však pri ich športovom výkone nevidíte. Prečo? Skrývajú sa totiž pod vodnou hladinou rybníkov, priehrad a vodných nádrží. Za žabími mužmi a ženami, ktorí žiaria na poli orientačného potápania, sa skrývajú športovci, ktorí začínali pri plutvovom plávaní alebo rýchlostnom potápaní. „Orientačné potápanie je výnimočné v tom, že preteky v jednotlivých disciplínach nikdy nie sú rovnaké. Vypočítať matematický príklad pod hladinou – čo je niekedy treba, keď človek urobí nejakú chybu – je strašne zložité,“ vyjadrila sa majsterka sveta v orientačnom potápaní z roku 2015, Zuzana Dvořáková.

Orientačné potápanie je síce športovou disciplínou, ale pretekári musia ovládať kompas rovnako dobre ako námorníci alebo vojaci a s jeho pomocou nájsť všetky kontrolné stanoviská. Najdôležitejšia je správna a rýchla orientácia v neznámom teréne, ktorým je stojatá voda. Občas v nej nevidia ani meter pred sebou. „Pri orientačnom potápaní sa orientujeme čisto podľa kompasu, neexistuje žiadna iná orientácia, neexistuje žiadny iný záchytný bod, mapa, akú majú orientační bežci,“ dodala. Plavci sa nemôžu riadiť ani podľa dna vodnej plochy. Pomocou dýchacieho prístroja, ktorý majú schovaný v kryte pred sebou, sa totiž pohybujú iba cca 1 meter pod hladinou. Presné zameranie trate na súši preto určite nepodceňujú. Trať sa vopred zameriava a prekresľuje na geodetickú dosku. Každý pretekár si odľa tohto nákresu vlastným kompasom zameria trať a zaznačí si súradnice. Samotné orientačné potápanie sa zrodilo v 60. rokoch minulého storočia. Pôvodné disciplíny, ktoré zakladali Taliani a Rakúšania, sa týkali viac zručnosti ako orientácie. Išlo napríklad o zašívanie gombíka pod vodou alebo hádzanie predmetu. Základ disciplín, tak ako sa plávajú teraz, dali reprezentanti bývalého Sovietskeho zväzu. Dnes musia potápači (viditeľní na hladine len vďaka plaváku, ktorý ťahajú za sebou) čo najrýchlejšie preplávať okolo kontrolných tyčí a zahýbať s nimi. Keď s nimi zatrasú málo, hrozí im diskvalifikácia, pretože rozhodcovia nemôžu overiť, či pretekár na stanovisku skutočne bol. Každý sa už v kalnej vode stratil aspoň raz a nájsť správny smer nie je vôbec jednoduché. Pritom sa pretekár za žiadnych okolností nesmie vynoriť, inak je opäť diskvalifikovaný.

Pre tých, ktorí ešte nikdy nevideli túto športovú disciplínu v akcii, je tu príležitosť zažiť ju na bratislavskom Veľkom Draždiaku. 26. majstrovstvá Európy a 9. otvorené majstrovstvá Európy juniorov v orientačnom potápaní sa konajú v termíne od 2. 9. do 10. 9. 2017 v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislava na jazere Veľký Draždiak, ktoré sa nachádza v centre najväčšej mestskej časti Bratislava-Petržalka. Ide o športové podujatie medzinárodného významu, s účasťou 100 vrcholových športovcov z štrnástich krajín sveta (Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Estónsko, Chorvátsko, Ukrajina, Rusko, Kazachstan, Rakúsko, Kanada, Egypt). V posledných rokoch tieto majstrovstvá hostili mestá: Berlín – DE, Liberec – CZ a Gyekenyes – HU. Medzinárodná potápačská organizácia CMAS pre rok 2017 zverila organizáciu 26. Majstrovstiev Európy a 9. otvorených majstrovstiev Európy juniorov v orientačnom potápaní práve národnému športovému Zväzu potápačov Slovenska.

Toto športové podujatie bude hostiť 100 zúčastnených vrcholových športovcov a ich podporné tímy zo 14 krajín sveta. Členovia Zväzu potápačov Slovenska (cca 650 členov), široká potápačská verejnosť, priaznivci vodných a orientačných športov a všetkých milovníkov vody z oblasti Bratislavského kraja a ostatných kútov Slovenska, kde sa udržiava tradícia plávania s plutvami a rýchlostného potápania sú srdečne vítaní. 26. otvorené majstrovstvá Európy a 9. otvorené majstrovstvá Európy juniorov v orientačnom potápaní sú výbornou príležitosťou, ako širokej verejnosti ukázať netradičný potápačský šport a dať možnosť pričuchnúť k neopakovateľnej atmosfére stretnutia potápačov.

Zorganizovať pretekárov z 14 krajín sveta je výzvou a veľkým očakávaním pre Zväz potápačov Slovenska. Kompas s plavbomerom, monoplutva alebo potápačská fľaša sú len časťou výstroja, ktorý umožňuje pretekárom spoľahlivý a rýchly presun medzi kontrolnými bodmi. Predstavu o tom, ako vyzerá kompletná výbava, ako sa používa a čo s ňou dokáže európska, ba dokonca svetová pretekárska špička v boji o titul majstra Európy, si príďte pozrieť na jedno z najobľúbenejších jazier bratislavskej Petržalky – Draždiak. Mená športovcov, program pretekov, rozpis disciplín a iné zaujímavé informácie.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign