Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

BRaK 2019 – Bratislavský knižný festival

815
Nový termín, nová téma, Nová Cvernovka - Druhá polovica festivalovej dekády si žiada nové výzvy, a preto sa šiesty ročník najväčšieho slovenského knižného festivalu uskutoční v novom predletnom termíne, na novom mieste, v novom vizuálnom šate.

BRaK – Bratislavský knižný festival vzniká synergiou neúnavných malých vydavateľstiev, knižných profesionálov, kreatívnych ilustrátoriek, knižných nadšencov, ktorých prirodzene najvyššia koncentrácia na m² je na mieste budúceho festivalového diania. Od 14. – 16. júna 2019 sa v priestoroch Novej Cvernovky uskutoční aktuálny ročník multižánrového knižného festivalu na Slovensku BRaK, nad ktorým prebral záštitu aj primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo. Opäť nebude chýbať predajná výstava kníh, výstavy, stretnutia s autorkami a autormi, divadlo, tvorivé dielne, koncerty – jednoducho to najlepšie z knižnej tvorby zo Slovenska a okolitých krajín.

Festival sa po piatich rokoch existencie prehupol do novej fázy. Prešiel niekoľkými zmenami, ktoré sa týkajú nielen miesta a dátumu, ale aj tímu, či grafického spracovania, ktorého sa tentoraz ujal Matúš Hnát. Po prvýkrát bude programová časť festivalu aj geograficky ukotvená a zameraná na susedné Maďarsko. Do Novej Cvernovky tak tento rok zavítajú tváre súčasnej maďarskej knižnej a hudobnej scény, medzi inými Benedekt Tóth, autor knihy Mŕtve body, či Ferencz Czinki, ktorého návšteva tohto festivalu v minulosti inšpirovala k vzniku novely Bratislavské metro (vychádza vo vydavateľstve BRAK). S maďarským literárnym milieu totiž súvisí aj téma festivalu „melanchólia“, ktorú dôsledne rozpracoval autor László Foldényi a figuruje aj v názve knihy Lászla Krasznahorkaia Melanchólia vzdoru, ktorá vyjde v slovenskom preklade tento rok.

Zo slovenských autorov sa predstaví knižná novinku Koniec sveta (a čo je za ním) od Moniky Kompaníkovej s ilustráciami Veroniky Holecovej Klímovej. Súčasťou bohatého hudobného programu bude aj koncert groovy-psychadelickej postrockovej kapely, s poetickými textami Michala Kramára –  Ankramu. Na výstavách konajúcich sa počas festivalu bude možné vidieť o. i. linorytovú tvorbu zakladateľky prvej linoryteckej fotobanky Linostock Magdalény Rutovej;  predstaví sa tvorba študentov vizuálnej komunikácie z ateliéru Typolab (VŠVU) a súčasťou výstav budú aj ukážky Knihy klidu Lucie Lučanskej tlačenej na risografe, ktorá vznikala počas rezidencie pre mladých ilustrátorov v Novej Cvernovke, pod kuratelou festivalu minulý rok.

Kafkova Amerika otvorí tohoročný BRaK

Hlavné festivalové dianie sa síce uskutoční v júni, ale festival odštartuje v predvoji 16. mája 2019 knižnou superskupinou Kafka Band, ktorá sa na BRaK pre veľký úspech vracia po troch rokoch znova. Viacčlenná kapela sústredená okolo významných českých umelcov – spisovateľa Jaroslava Rudiša a ilustrátora Jaromíra 99 (Jaromír Švejdík), len nedávno vydala ich nový v poradí druhý album s názvom Amerika (vydavateľstvo Indies Scope). Inšpiračný zdroj nedokončeného románu Franza Kafku a neutíchajúca fascinácia týmto pražským rodákom je asi zjavná.

Skupina Kafka Band vznikla pred piatimi rokmi, kedy vyšiel ich prvý song Zámok (Das Schloss) okrem už spomínaných zakladateľov kapely Jaroslava Rudiša a Jaromíra 99, ďalšími členmi sú: Dušan Neuwerth, Libor Palucha, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Na jar tohto roku kapelu čaká pestré turné po Nemecku a Česku a sme veľmi radi, že prídu aj do Bratislavy. O ich najnovšom albume sa takto vyjadril Jaroslav Rudiš:

"Opustili jsme koncept poloakustického projektu a více pracujeme s elektronikou. Album je také výrazně písničkovější než 'Zámek'. Silné téma románu 'Amerika' je moderní, chladná, odlidštěná společnost, kde nikdo nemůže spoléhat na soucit. Ten příběh je velmi aktuální. Jako hlavní hrdina knihy Karel Rossmann i my vyrážíme na pro nás doposud neprobádané území."

Koncert Kafka Band sa uskutoční 16. mája o 20:00 hod.Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Vstupenky sú dostupné v sieti Interticket: http://bit.ly/vstupenky_KafkaBand 

Výstava o dejinách komiksu a diskusia s členmi Kafka Band

Pri príležitosti koncertu sa bude v tento deň konať aj diskusia s frontmanmi skupiny Kafka Band – Jaroslavom Rudišom a Jaromírom 99, ktorú povedie Michal Hvorecký. Beseda sa uskutoční 16. mája o 19:00 vo výnimočnom priestore krytu pod Metským divadlom P. O. Hviezdoslava.  Okrem májového koncertu a diskusie sa v tento deň bude konať aj vernisáž k dvom výstavám. Jedná z nich  s názvom Medzitým na inom mieste ponúkne príbeh „prvého storočia“ moderného komiksu rekapituláciu českých komiksových dejín v desiatich kapitolách cez historické a spoločenské súvislosti, cez to, čo sa dialo medzitým na inom mieste. Predstavené budú komiksy od Josefa Ladu, Ondřeja Sekoru, Káju Saudka a jedna kapitola výstavy bude špeciálne venovaná aj slovenským komiksovým autorom, ktorí pôsobili na českej scéne Brankovi Jelinkovi, Mikulášovi Podprockému a Jánovi Lastomírskemu. Druhá vernisáž predstaví tvorbu Jaromíra 99, ktorý svoj život delí medzi hudbu (skupiny Priessnitz, Umakart či Kafka band) a výtvarné umenie. Výrazný komiksový rukopis nemá ďaleko od estetiky filmu noir alebo pop artu. Výrazná štylizácia sa premieta do kresby v kontrastoch čiernej a bielej. Jeho grafická novela vznikla na základe slávneho nedokončeného románu Franza Kafku – Zámok.  Toto absurdné, groteskné dielo, plného čierneho humoru, predstaví na Slovensku. Obe výstavy sa budú konať v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Youtube linky:

https://youtu.be/hs85CHpxxYY

https://youtu.be/uK4lsNsFFIc

https://ankramu.bandcamp.com/album/si-teraz-sk-r-ako-zem

FB BRaK: http://bit.ly/FB_BRaK

FB Kafka Band: http://bit.ly/FB_KafkaBand

FB event: Koncert Kafka Band: http://bit.ly/FBevent_KoncertKafkaBand

FB event: BRaK 2019: http://bit.ly/FB_BRaK2019

Fb event: Komiks Otvára BRaK: https://www.facebook.com/events/2228434670604122/

 

zdroj: bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign