Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Bratislavská župa odovzdala predsedníctvo v Centrope

817

Výročnou politickou konferenciou Centrope, ktorá sa 29. novembra konala v Bratislave sa oficiálne ukončilo ročné predsedníctvo Bratislavského samosprávneho kraja v tomto zoskupení. Na politickej konferencii Centrope sa v Bratislave stretli politickí predstavitelia regiónov a miest zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska, ktoré participujú na spolupráci v tomto stredoeurópskou cezhraničnom regióne. Medzi hlavné témy podujatia patrila budúcnosť kohéznej politiky EÚ po roku 2020 a cezhraničné dopravné prepojenia. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na stretnutí zdôraznil dôležitosť aktívneho zapojenia regiónov a miest do negociácií ohľadom nastavenia eurofondov v budúcom programovom období 2021-2027. „V Bruseli sa momentálne vedú dôležité technické rokovania o návrhu nariadení, ktoré Európska komisia predstavila koncom mája tohto roku. Na dnešnom stretnutí s partnermi sme diskutovali aj o potrebe aktívnej participácie regiónov a miest na týchto vyjednávaniach a aj o potrebe hovoriť jednotným hlasom v oblastiach, kde sú naše záujmy totožné“, zdôraznil predseda BSK. Hlavný dôraz bol kladený na budúcu podobu programov cezhraničnej spolupráce, ktoré majú kľúčový význam pre rozvoj cezhraničného regiónu Centrope. Predseda BSK na stretnutí prezentoval svoje výhrady k avizovanej finančnej alokácií pre cezhraničnú spoluprácu po roku 2020. Zdôraznil, že cezhraničná spolupráca je oblasť s vysokou európskou pridanou hodnotou podporujúcou posilňovanie väzieb medzi regiónmi a obyvateľmi. Druhou dôležitou témou stretnutia bola doprava a cezhraničné prepojenia. Členovia Centrope sa zhodli na potrebe budovania nových cezhraničných prepojení a koordinácie pri poskytovaní verejnej dopravy. Podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová, ktorá je na bratislavskej župe zodpovedná za oblasť dopravy, na konferencii predstavila dopravné projekty, ktoré má BSK v pláne realizovať.
„Budovanie cezhraničných prepojení je kľúčovým predpokladom pre harmonický rozvoj územia na oboch stranách hranice. Aj preto BSK v spolupráci s rakúskymi partnermi pripravuje ďalšie nové projekty, ktoré zjednodušia cezhraničnú mobilitu obyvateľov“, povedala podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová. Rovnako predstavila zámer ešte v súčasnom programovom období 2014-2020 vybudovať nový cyklomost vedúci z Vysokej pri Morave do rakúskeho Marchegu. Diskusia sa venovala aj zámeru prepájať systémy verejnej dopravy, čoho výsledkom by mohlo byť cestovanie verejnou dopravou v cezhraničnom priestore s jedným typom cestovného lístka. Tomu by predchádzalo zjednotenie tarifných systémov a cestovných poriadkov. V závere podujatia zástupcovia BSK formálne odovzdali predsedníctvo v Centrope rakúskym partnerom z mesta Viedeň. Zároveň vyjadrili záujem aj počas predsedníctva Viedne aktívne prinášať nové podnety pre zintenzívnenie spolupráce. Stredoeurópsky región Centrope predstavuje zoskupenie spolupráce 17 regiónov a miest zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Centrope bolo založené v roku 2003 s cieľom zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu vedúcu k harmonickému rozvoju a súdržnosti tohto regiónu. Medzi slovenských členov Centrope patrí Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, mesto Bratislava a mesto Trnava.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign