Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Cena ARCH 2013

815 foto: Pavel Meluš

Vydavateľstvo Eurostav |MM|  Vo štvrtok 7. novembra 2013 bola v Moyzesovej sieni v Bratislave odovzdaná v poradí už šestnásta Cena ARCH.

 

Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, od roku 1998 udeľovanou mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý od roku 2006 vydáva Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o. Zámerom ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

                    

O udelení Ceny ARCH 2013 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Dieter Henke (Rakúsko), Ladislav Kuba (Česká republika), Juraj Šujan (Slovensko) a Ľubomír Závodný (Slovensko) v dňoch 18. – 20. septembra 2013. Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu.

Boli to: polyfunkčné centrum Nová Mýtna v Bratislave (Zdeněk Machanec, Rudolf Benček, Jaroslav Tkáč), Letný pavilón SNG v Bratislave (Martin Jančok / Plural, Aleš Šedivec / Totalstudio), Refinery Gallery v Bratislave (Martin Paško / ADOM . M STUDIO / design factory), rodinný dom Patio v Nitre (Ivan Matušík), SPOTs – konverzia výmenníkových staníc na kultúrne body v Košiciach (kolektívy architektov), rodinná usadlosť na Orave (Peter Lacko, Filip Tittelbach, Anna Eiseltová / A.LT architekti), bytový komplex Slnečnice v Bratislave-Petržalke (Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS), rodinný dom na Dlhých dieloch v Bratislave (Maroš Fečík / plusminusarchitects), pasívny drevoslamený dom v Melčiciach-Lieskovom (Martin Šichman, Boris Meluš / oximoron) a Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová (Ján Sekan, Richard Krajči, Branislav Ivan / ARCHIKON).

 

 

                   Laureát Ceny ARCH 2013

 

Bytový komplex Slnečnice, Bratislava-Petržalka

Architekti: Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS, spolupráca – realizačný projekt: KONSTRUKT PLUS

 

Z hodnotenia poroty:

 

Andrea Bacová: Prímestská suburbanizácia je to, čo sa na Slovensku neuberá správnym smerom. V týchto polohách nevzniká veľa kvalitných konceptov. Tu by som rada vyzdvihla práve Slnečnice. Sú tým priaznivým príkladom, ako by sa to mohlo robiť, a majú kvalitu, ktorá spĺňa naše očakávania v tomto segmente. Aj keď ide o štandardný, určite je to nasledovaniahodný vzor. Koncept Slnečníc dôsledne pracuje aj s verejným priestorom.

 

Dieter Henke:Slnečnice považujem za dobrý projekt. Z pohľadu architekta pohybujúceho sa na rakúskej scéne považujem verejné priestory za výborne vyriešené. To, že investor upustil od predzáhradiek, považujem za veľký benefit, pretože to vygenerovalo verejný priestor, ktorý je hodnotou pre všetkých obyvateľov. To je v obytných sídliskách na periférii veľmi dôležité.

Ladislav Kuba:… vytvořit na zelené ploše, kde není vůbec nic, něco, co funguje a má vnitřní prostor – svůj vlastní urbanismus –, je určitě těžký oříšek. Ve městě se dá navázat na okolní uliční zástavbu. … u Slunečnic urbanismus je a je vytvořen nově.

Juraj Šujan:… pri bytovkách (je) obzvlášť dôležité, aký vytvárajú spoločný priestor, a to nielen vonku, ale aj vo vnútri domu, čo je v moci architekta a na čo by sa mal sústrediť. A s ním sa autori vysporiadali excelentne. Myslím si preto, že Slnečnice sú jednou z prác, ktorá by mohla takýto signál vyslať.


Fotogaléria k článku:

815 zľava konateľka Vydavateľstva Eurostav Darina Lalíková, člen poroty Dieter Henke, šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová, členovia víťazného autorského kolektívu – Miroslava Gašparová, Matej Grébert, Juraj Benetin; foto: Blanka Golejová
Autor: zdroj: Vydavateľstvo Eurostav
Popis: zľava konateľka Vydavateľstva Eurostav Darina Lalíková, člen poroty Dieter Henke, šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová, členovia víťazného autorského kolektívu – Miroslava Gašparová, Matej Grébert, Juraj Benetin; foto: Blanka Golejová
815 zľava šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová, členovia víťazného autorského kolektívu – Miroslava Gašparová, Matej Grébert, Juraj Benetin, v pozadí člen poroty Ľubomír Závodný; foto: Blanka Golejová
Autor: zdroj: Vydavateľstvo Eurostav
Popis: zľava šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová, členovia víťazného autorského kolektívu – Miroslava Gašparová, Matej Grébert, Juraj Benetin, v pozadí člen poroty Ľubomír Závodný; foto: Blanka Golejová
815 zľava členovia víťazného autorského kolektívu – Juraj Benetin, Miroslava Gašparová, Matej Grébert, v pozadí člen poroty Dieter Henke, konateľka Vydavateľstva Eutostav Darina Lalíková, člen poroty Ľubomír Závodný; foto: Blanka Golejová
Autor: zdroj: Vydavateľstvo Eurostav
Popis: zľava členovia víťazného autorského kolektívu – Juraj Benetin, Miroslava Gašparová, Matej Grébert, v pozadí člen poroty Dieter Henke, konateľka Vydavateľstva Eutostav Darina Lalíková, člen poroty Ľubomír Závodný; foto: Blanka Golejová

Zobraziť všetky fotografie
815 foto: Pavel Meluš
Autor: zdroj: Vydavateľstvo Eurostav
Popis: foto: Pavel Meluš

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign