Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Cenné archívne dokumenty o Nežnej revolúcii v priestoroch Starej radnice Múzea Mesta Bratislavy

815

MVSR |MM| V novembri 2019 uplynie 30 rokov od Nežnej revolúcie, jednej  z kľúčových historických udalostí v dejinách Slovenska. Toto výročie je rozhodujúce z hľadiska nastolenia slobody a demokracie v Československu. Okrúhle výročie  novembrových udalostí zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť ukázať verejnosti svedectvo o tomto mimoriadnom historickom míľniku priamo z archívnych dokumentov uložených v slovenských štátnych archívoch.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pripravilo výstavu s názvom Svedectvo o revolúcii - november ´89 v archívnych dokumentoch slovenských štátnych archívov, ktorá je od utorku 5. novembra inštalovaná v priestoroch Múzea mesta Bratislavy.

„K hodnotám vybojovaným na jeseň v roku 1989 sa hlásime. Tento míľnik, ako aj hodnoty, za ktoré sme bojovali, si treba pripomínať. Aj my sme prispeli svojou trochou. Rezort vnútra podporil vznik filmu Amnestie, ktorý v týchto dňoch prichádza do kín. Považujeme za dôležité, aby príbehy z novembrových udalostí neupadli do zabudnutia. Aj dnes nám intenzívne pripomínajú, akú moc majú  sloboda, pravda, nádej, dôstojnosť a spravodlivosť. 17. november je dňom boja za slobodu a demokraciu. Je však potrebné podotknúť, že slobodu a demokraciu žiadna generácia nedostáva darom, ale sú hodnotami, o ktoré sa treba starať, chrániť a žiť tak, aby sme ich nestratili,“ hovorí ministerka vnútra Denisa Saková.

Výstava prezentuje najdôležitejšie momenty revolúcie prostredníctvom najzaujímavejších archívnych dokumentov zaradených do jednotlivých blokov, ktorými sú začiatok verejných protestov a generálny štrajk, Verejnosť proti násiliu, medailóny osobností revolúcie, príprava na voľby a voľby v roku 1990, pád režimu v policajných dokumentoch, vznik, priebeh i výsledky revolúcie v jednotlivých regiónoch Slovenska a vytváranie inštitúcií.

Výstava bude sprístupnená verejnosti do 12. januára 2020 priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign