Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

DANUBE DAY - WWF spája ľudí na Dunaji

815

WWF „mikrobus“ prvý raz na Slovensku v rámci iniciatívy LIVING DANUBE TOUR

WWF Danube-Carpathian Programme |MM| Jednou z najvýznamnejších aktivít, ktoré WWF organizuje pre verejnosť v podunajských krajinách je LIVING DANUBE TOUR, ktorá odštartovala pri príležitosti Dňa Dunaja minulý rok v Srbsku. WWF chce takto poukázať na nevyhnutnosť ochrany výnimočných hodnôt rieky Dunaj, a najmä spoločného cezhraničného prístupu pri zachovaní mokradí, či vzácnych druhov rýb. Nezameniteľný mikrobus WWF s interaktívnou výstavou prišiel týždeň pred oficiálnym sviatkom Dunaja aj do Bratislavy pod Hrad Devín. Slovensko sa tak zaradilo medzi 6 krajín strednej a východnej Európy, v ktorých bolo odovzdané posolstvo za spoločnú ochranu Dunaja.

Malí aj veľkí návštevníci sa prostredníctvom hier mohli zoznámiť s prírodnými obyvateľmi Dunaja, napr. vyzou veľkou a orliakom morským. Okrem dunajských zaujímavostí zisťovali ako niektoré chemikálie či ľudské činnosti rieke môžu škodiť. Napriek nie veľmi vľúdnemu počasiu si do Devína našlo cestu množstvo detí, ktoré pri hrách bavili aj o.z. VEDA NÁS BAVÍ - krúžky pre deti, Agentúra detských osláv ADEOS a dunajská vydra Líza.

Dunaj – najdlhšia rieka v Európskej únii spájajúca 10 krajín - je stále žijúcou riekou typickou lužnými lesmi a riečnymi ramenami, ktoré sú domovom pre viac ako 5 000 druhov rastlín a živočíchov. Dunaj však prešiel za obdobie posledných 150 rokov obrovskými zmenami. Regulácie toku, výstavba priehrad, masívna ťažba štrku a znečistenie výrazne poznačili vzhľad a funkcie “modrej rieky”. Zaniklo až 80% mokradí, čo poznačilo obrovskú prírodnú rozmanitosť tohto územia.

Vďaka medzinárodným iniciatívam WWF sa však podarilo uskutočniť mnoho pozitívnych zmien. Okrem iného, WWF v povodí Dunaja doposiaľ obnovilo tisícky ha mokradí, za posledných 8 mesiacov vysadilo v dolnom toku 50 000 jedincov jeseterov do ich pôvodného prostredia a bojuje proti negatívnym infraštruktúrnym projektom. 

„Ochrana Dunaja je jednou z prioritných tém WWF v našom regióne. Slovensko vstupuje do „rodiny“ WWF a bude sa zapájať do medzinárodných projektov, či už ide o podporu integrovaného manažmentu povodí, revitalizáciu mokradí alebo vzdelávacích a informačných podujatí pre verejnosť“ hovorí Miroslava Čierna Plassmann z WWF DCP Slovensko.

„Sme veľmi radi, že LIVING DANUBE TOUR prišla tento rok aj do Bratislavy. Je to vôbec prvé podujatie WWF organizované pre slovenskú verejnosť. Veríme, že „panda“ si na Slovensku získa rovnako veľkú popularitu ako v ostatných krajinách sveta. Z Bratislavy sa náš interaktívny mikrobus presúva ďalej do Chorvátska“ dodáva Andreas Beckmann, riaditeľ Dunajsko-Karpatského programu WWF.


WWF je jednou z najväčších nezávislých organizácií ochrany prírody na svete. Bola založená v roku 1961. Má zastúpenie vo viac ako 80 krajinách a podporuje ju 5 miliónov ľudí.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: WWF Danube-Carpathian Programme
815
Autor: WWF Danube-Carpathian Programme

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign