Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Delegácia zo Srbskej republiky na Slovensku

817

Na Slovensko prišla delegácia z Ministerstva práce a sociálnej politiky Srbskej republiky, ktorej v agende je i oblasť vojnových veteránov. Delegáciu viedol štátny tajomník srbského ministerstva Milan Popovič. Na Vojenskom historickom cintoríne z prvej svetovej vojny v Petržalke-Kopčanoch položili veniec pod centrálny kríž padlým vojakom z prvej svetovej vojny. V tridsaťtri člennej delegácii boli aj študenti Policajnej akadémie z Belehradu a Banja Luky, príslušníci Gardy Vojska Srbska ako aj predstavitelia združení pre uchovávanie tradícií oslobodzovacích vojen Srbska. Pri pamätníku sa vzácnym hosťom prihovoril riaditeľ Múzea dopravy Ernest Húska „Na cintoríne sú pochovaní zajatí srbskí vojaci, ktorí v rokoch 1916 až 1918 zomreli vo vojenskej nemocnici v Bratislave v dôsledku zranení, chorôb i epidémií, hoci bojovali proti Rakúsko-Uhorsku v súlade s vtedajšími zvyklosťami, aj títo vojaci tu dostali miesto posledného odpočinku. Srbi sú jednou z jedenástich národností 331 zosnulých vojakov, ktorí sú na cintoríne pochovaní. Nie je možné presne určiť ich počet, pretože v tom čase boli vedení ako vojaci Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, určite je ich však niekoľko desiatok.“ priblížil Ernest Húska z Petržalského okrášľovacieho spolku, ktorý spolupracoval na dnešnom pietnom podujatí. Srbskej delegácii sa prihovorila aj zástupkyňa magistrátu Iveta Plšeková. Po ukončení pietneho aktu sa Srbská delegácia vybrala na návštevu  do neďalekého vojenského múzea v bunkri BS-8 Hřbitov. V interiéroch múzea sa živo zaujímali o dejiny československej armády, ale aj o vystavené fotodokumenty a artefakty z 1. a 2. svetovej vojny. Na záver prehliadky         múzea štátny tajomník Srbska, ale aj ďalší hostia vyjadrili pochvalné uznanie dobrovoľníkom za to, že zo zdevastovaného bunkra dokázali vybudovať vojenské múzeum zamerané, nielen na dejiny československej armády,            ale aj na vojenské dejiny štátov takmer celej Európy.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign