Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Deň otvorených dverí v Archíve mesta Bratislavy

815
Minulý víkend od 22. do 23. júna sa v rámci programu Bratislavských korunovačných dní konal Deň otvorených dverí v Archíve mesta Bratislavy, ktorý umožnil verejnosti nazrieť do jeho vzácnych dokumentov. Mestský archív počas piatku a soboty navštívilo množstvo zvedavých ľudí z celej Bratislavy, ale aj z blízkeho okolia.

Vedeckí pracovníci archívu si pre návštevníkov pripravili sériu prednášok „Jedlo a pitie v prameňoch“, ktoré boli sprevádzané výstavou s rovnomenným názvom. Spomedzi dokumentov z obdobia od stredoveku až po 20. storočie si tak návštevníci mohli obzrieť výučné listy pekárskeho či pivovarníckeho cechu, erbovú listinu člena rodiny renomovaných výrobcov šumivých vín Franza Huberta, výnimočnú mapu mestského vodovodu z roku 1807, fotografie tovární ako pivovar Stein či výrobňa cukroviniek Stollwerck (neskôr Figaro), reklamné plagáty či vrecúška na balenie potravín miestneho koloniálu a mnohé ďalšie.

 

Veľký obdiv vzbudzovala aj obrovská takmer 700-stranová pozemková kniha vo vzácnej koženej väzbe z roku 1439, či pozlátené puzdrá chrániace pečate listín. V rámci prednášok bol vyzdvihnutý najmä význam vinohradníctva a vinárstva, ktoré bolo kedysi pre naše mesto jedným z najdôležitejších hospodárskych artiklov. Ďalšou zaujímavou témou bolo stravovanie a varenie v meštianskych domácnostiach.

 

Deti, ale aj dospelí, sa príjemne zabavili pri pečatení voskom, no najmä pri streľbe z luku. Podujatia sa zúčastnili aj členovia skupiny historickej lukostreľby Dvor Anjou, ktorí svojimi stanmi, výzbrojou a oblečením navodili na škôlkarskom dvore atmosféru minulosti.

 

Archív mesta Bratislavy je mestskou inštitúciou so stáročnou históriou a tradíciou. Jej počiatky siahajú až do 13. storočia, do čias, keď sa ešte len formovala mestská organizácia a spolu s ňou aj mestská kancelária. Archív od počiatku chránil mestu mestské privilégia, ktoré dokladajú jeho právne postavenie, a mesto zase muselo archív finančne a organizačne zastrešovať. Dnes je úloha archívu nielen v uchovávaní a sprístupňovaní histórie mesta, ale aj v predkladaní dokumentov potrebných k rôznym majetkovoprávnym konaniam jeho obyvateľov. Stáročia sídlil v budove Starej radnice na Hlavnom námestí, od jari roku 2009 má svoje prechodné pôsobisko v budove bývalej materskej školy v Petržalke na Markovej 1.

 

Archívnictvo je odborom s medzinárodným zastrešením pod organizáciou International Council on Archives. Deň otvorených dverí v mestskom archíve sa zároveň koná aj pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa archívov, ktorý v kalendári vychádza na 9. júna.

 

zdroj: bratislava.sk


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: bratislava.sk
815
Autor: zdroj: bratislava.sk
815
Autor: zdroj: bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign