Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Deň otvorených dverí v Zimnom prístave v Bratislave bol skvelý nápad.

817

Bratislava má jeden z najlepšie položených prístavov na Dunaji. Dnes síce nie je využívaný  tak ako si ho pamätám. Kedysi v tom čase som mal od vedenia prístavu dokonca zelenú kartu na vstup. V prístave bolo vždy rušno ako v úli. Žeriavy vykladali a prekladali železnú rudu, uhlie, automobily, profilový materiál a iný tovar takmer nepretržite. Neoddeliteľnou súčasťou starého je aj nový prístav v Pálenisku. V areáli sa nachádzajú opravárenské a montážne dielne pre lode. Dielne sú celkom slušne technicky vybavené, nehovoriac o špičkovom žeriave, ktorý nám iné prístavy v zahraničí závidia. Mohutný žeriav sa nachádza v časti Pálenisko a používa sa na prekládku nadrozmerných a super ťažkých nákladov. Bez problémov zdvihne neuveriteľných 560 ton. V sobotu  6.6. 2015 sa konal v starom zimnom  prístave Deň otvorených dverí. Červené historické autobusy zo zástavky od  Evrovei do zimného prístavu  a späť prevážali záujemcov o prehliadku areálu. Nuž nadšencov lodníckej histórie bolo skutočne veľa. Hovorca prístavu Juraj Bohunský sa poriadne zapotil počas prednášok o histórii lodníctva v Bratislave. Návštevníci sa pýtali okrem iného aj na budúcnosť  historickej lode Šturiec, ktorá je v súčasnosti vytiahnutá na brehu lodného výťahu. Juraj Bohunský vysvetlil zvedavcom, že na plavidle Šturiec sa robia rôzne kozmetické úpravy. V minulosti, ako reportér bývalého Večerníka som niekoľkokrát písal o tom, že lodníci vybudujú v zimnom prístave lodnícke múzeum. V tom čase dokonca  pritiahli do bazéna č 2. jednu zo zámorských lodí a mali pribudnúť ďalšie, pokiaľ sa nemýlim Propeler, Remorkér a iné plavidlá. Ale tento výborný projekt  po revolúcii v roku 1989 išiel dostratena. Plavidlá   z bazéna zmizli a finančné prostriedky na vybudovanie múzea tiež. V súčasnosti je opäť na stole projekt vybudovať lodnícke múzeum v Bratislave. Ale aj napriek tomu, že SPaP zrejme nemá vyčlenené finančné prostriedky na uvedený projekt, aj tak sa snažia niečo urobiť preto, aby zachránili kúsok lodníckej histórie, nielen pre lodníkov, ale aj pre nás obyvateľov  Bratislavy. Na projekte, by sa mohli podieľať aj Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja  SR a Magistrát hl. mesta SR Bratislavy. V rámci Dňa otvorených dverí v prístave sa návštevníci mali možnosť oboznámiť s prácou a životom lodníkov na Remorkéri  Bradlo v kabínke kapitána na mostíku, či pokrútiť si s klasickým kormidlom, ale aj nazrieť do srdca plavidla strojovne. Nuž, ako nám účastníci prehliadky zimného prístavu  povedali pre nich samotných, ale hlavne pre deti to bol nezabudnuteľný zážitok a už teraz diskutovali o tom budúcom ročníku Dňa otvorených dverí v zimnom prístave.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign