Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Diskusia o genocíde Rómov ukázala dôležitosť reflexie týchto udalostí pre súčasnosť

815

Peter Gašparík, slovakfilm |MM|  Genocída Rómov počas druhej svetovej vojny je témou, o ktorej sa nerozpráva, napriek tomu, že na aktuálnosti nestráca, skôr naopak – ako naznačila aj minulotýždňová bratislavská diskusia Frontline Clubu, rasizmus je dnes podobne aktuálnou témou ako v nedávnej minulosti.

 

            Diskusie nazvanej „Pamäť a pamätníky zavraždeným Rómom: Prázdne gesto, pieta alebo memento?“ a moderovanej sociológom Fedorom Gálom sa zúčastnila pätica hostí, ktorí sa problematike genocídy Rómov aktívne venujú. Z Poľska prišla diskutovať oceňovaná reportérka a spisovateľka Lidia Ostałowska, ktorá sa nebála dotknúť citlivej otázky konkurencie obetí – existuje dôležitejšia genocída? Je ňou tá židovská, alebo tá rómska? Jej krajan, aktivista Roman Kwiatkowski, rozprával o aktivitách Spolku Rómov v Poľsku, ktorého je spoluzakladateľom a ktorý sa okrem iného zameriava aj na pripomínanie obetí genocídy. Slovenská etnografka a romistka Zuzana Kumanová hovorila o projekte Ma bisteren!, v rámci ktorého vznikli na Slovensku viaceré pamätníky pripomínajúce tragické udalosti druhej svetovej vojny. Nemecký novinár a publicista Markus Pape, ktorý žije v Českej republike, sa sústredil práve na dvojicu krajín v ktorých pôsobí. Ako sa vyjadril, sám kedysi ako občan Nemecka vnímal len vinu vlastnej krajiny na tragických udalostiach vojny. Neskôr si uvedomil, že aj iné krajiny mali rovnaký podiel na týchto udalostiach, keďže aktívne deportovali vlastných občanov. Dokumentarista Robert Kirchhoff premietol v rámci diskusie ukážky svojho pripravovaného filmu Cesta lesom, ktorý reflektuje genocídu Rómov v širšom európskom kontexte, s dôrazom na krajiny Vyšehradskej skupiny.

 

            Podľa slov Zuzany Kumanovej je dôležité, aby téma vo verejnosti rezonovala práve dnes. „Sú zjavné paralely v prístupoch, výrokoch medzi obdobím Druhej svetovej vojny a súčasnosťou. Pred takýmto prístupom treba veľmi dôrazne varovať.“

 

„Rómovia museli desaťročia bojovať o to, aby svet uznal genocídu, ktorá na nich bola páchaná. Čo z toho ostalo? Trocha súcitu a opatrnosti v menšej časti spoločnosti. Povedzme – tej citlivejšej. Inak sa nezmenilo nič. Je hrubou chybou myslieť si opak. Spomínanie má zmysel, iba ak si uvedomujeme nejakú stratu či zlyhanie,“tvrdí Kirchhoff, ktorého film by mal byť uvedený do kín koncom budúceho roka. Autor  sa realizáciou projektu  zaoberá viac ako desať rokov a v záujme zachovania existujúcich svedectiev budú poznatky zo zberu materiálu zverejnené aj na pripravovanej internetovej stránke.V závere diskusie Robert Kirchhoff pokrstil knihu Lidie Ostałowskej Cigán je Cigán, literárnu reportáž o živote Rómov, ktorej príbehy ani po 15 rokoch nestratili nič na svojej naliehavosti.

 

- - -

 

Frontline Clubsa vo svojich pravidelných diskusiách prostredníctvom inšpiratívnych domácich a zahraničných hostí a filmových projekcií venuje aktuálnym témam z oblasti žurnalistiky, dokumentárnej tvorby a médií, justície, extrémizmu a ľudských práv v politických a spoločenských súvislostiach. Diskusie o témach „z frontovej línie“ prebiehajú pravidelne každý mesiac v Bratislave, príležitostne tiež v regiónoch. 

 

Videozáznam diskusie „Pamäť a pamätníky zavraždeným Rómom: Prázdne gesto, pieta alebo memento?“ si môžete pozrieť na internetovej adrese vimeo.com/140071177.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign