Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Drama Queer ukáže životy LGBTI ľudí

815

Divadlo NoMantinels |MM|  Ako sa vyrovnať so smrťou partnera, ktorý vás nakazil HIV? To je jedna z tém, ktorá sa objaví na festivale Drama Queer. Nesúťažná prehliadka divadelných inscenácii s LGBTI a rodovou tematikou štartuje už dnes (streda 20. 11.) v Bratislave. Hry uvidia diváci a diváčky v a4 – nultom priestore a v Štúdiu 12. Off program bude v klube Batelier.

 

Problematike HIV, ktorá je na Slovensku stále okrajovou témou napriek nárastu nakazených, sa venuje švédska gej monodráma Po Fredrikovi. Hru Mattiasa Brunna naštudovalo pražské Divadlo Letí. Inscenácia rozpráva o tom, ako chutí láska, strach zo smrti i sladká pomsta. V roku 2005 zvíťazila hra Mattiasa Brunna v diváckej súťaži štokholmského divadla Riksteatern a odvtedy si získava uznanie divákov i kritiky po celom svete.

 

Okolo zmeny pohlavia a rodu sa točí tvorba experimentálnych divadelníkov Drag Addicts. Hercov a režisérov Danyho Stewarta a Matyho Dioa sa téma osobne dotýka a pri hre Hotel X vychádzali aj z vlastných skúseností. Podobne sa inšpirovali reálnymi príbehmi a osobnými zážitkami tvorcovia a tvorkyne z hostiteľského divadla NoMantinels, ktoré ponúkne hru Nadoraz. Príbeh z psychiatrie, kde sa stretávajú tri ženy, ukazuje cez absurdný humor, koľko násilia na prirodzenosti jedinca páchajú rodové stereotypy. Oceňovaný román mladej nemeckej autorky Antje Rávic Strubel prinesie na festival Drama Queer pražské divadlo Meet Factory. Za knihu získala spisovateľka okrem iného cenu Hermanna Hesseho. Inscenácia s názvom Chladnejší vrstvy vzduchu vtiahne divákov a diváčky do života tridsiatničky Anje, ktorá sa zoznámi vo vodáckom tábore vo Švédsku s neznámou kráskou, čo spustí sériu bizarných udalostí.

 

Zaujímavé vyjadrovacie a výrazové prostriedky ponúkne Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice. V hre Diagnóza Slovo je ženský chór hlavnou postavou, členky chóru sú jedným organizmom, telom a dušou. Dielo chce upozorniť na to, koľko agresie sa môže skrývať v bežne používaných slovách. Festival Drama Queer myslel aj na deti, ktoré čaká predstavenie práve od spomínaného Bábkového divadla na Rázcestí. Hra Anička Ružička a Tonko Modrinka ukazuje ako sa z nezbednej Aničky stala „faganička“ a z plachého Tonka „babec“.

 

 

 

 

Spojenie queer poézie a súčasného tanca prinesie perfomance Jana Březinu v klube Batelier, po ktorom bude nasledovať queer party Tepláreň s berlínskym dídžejom Coco. Celý program je na stránke www.dramaqueer.sk.

 

Roman Samotný

PR manažér

Divadlo NoMantinels

 

Organizátor:NoMantinels

Hlavní partneri: Nadácia otvorenej spoločnosti, EEA grants, Norway grants, Ministerstvo kultúry SR, Mesto Bratislava

Partneri:Štúdio 12, A4 – nultý priestor, Iniciatíva Inakosť, Dejavu bar, Transfúzia, Be Happy, Penzión Nova, Ticketportal, Slobodné vinárstvo, Dúhové srdce, Tepláreň

Mediálni partneri: Pravda, Rádio Devín, Citylife.sk, Kam do mesta, Iboys.cz, Igirls.cz

 

Drama Queer je súčasťou projektu Dúhový rok, ktorý organizuje divadlo NoMantinels. Projekt Dúhový rok bol podporený sumou 74 951,75 € eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia  otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom projektu Dúhový rok je posilnenie aktívneho občianstva.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: Divadlo NoMantinels
815
Autor: Divadlo NoMantinels

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign