Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Druhá najdlhšia európska rieka vo filme slovenských dokumentaristov

815

Príbeh Dunaja

danubeStory |MM|  Lovec žiab z dunajskej delty či klobučník z krajiny zázrakov v nemeckom Regensburgu. To sú dva takmer rozprávkové príbehy z dvadsiatky ľudských osudov, ktoré približuje nový slovenský dokumentárny film danubeStory. Príbeh druhej najväčšej európskej rieky je predovšetkým príbehom ľudí na jej brehoch.

 

Dokument je unikátny tým, že v priebehu 104 minút prevedie diváka po Dunaji dlhom takmer tritisíc kilometrov a predstaví mu všetky tie svety, ktorými preteká. Autori Jana Čavojská a Vladimír Kampf niekoľkokrát Dunaj precestovali. Autom, na osobnej aj nákladnej lodi a na tlačnom remorkéri putovali po rieke dlhé mesiace v každom ročnom období, aby objavili ľudí, ktorí najlepšie charakterizujú život vo svojom regióne. Film vznikal dva roky a celý je nakrútený na fotoaparáty s použitím ďalšej flexibilnej, prenosnej techniky.

 

O plavbe kedysi a dnes

Pred kamerou slovenských dokumentaristov prehovorili dvadsiati ľudia z desiatich krajín, ktorí žijú s riekou. Neznamená to, že sú bezprostredne na vode. Dunaj však silne vstupuje do ich životov. Preto vo filme uvidíte nielen slovenského kapitána tlačného remorkéra či ornitologičku z Chorvátska, ale trebárs aj galeristu a zberateľa moderného umenia zo Srbska, žoldniera z Veľkej Británie, ktorý bezprostredne pred vojnou v bývalej Juhoslávii sprevádzal anglických turistov v Chorvátsku a na základe vývoja udalostí ich poslal domov a sám vstúpil do chorvátskej armády, alebo dedinského muzikanta z moldavskej dedinky Džurdžulešť.

Pre Vlada Kampfa nebol život na Dunaji až taký cudzí. Vyučil sa za lodníka. Kedysi plával až do prístavov na Ukrajine a v Rumunsku. Doteraz vie, ako uviazať uzol, hodiť kotvu či vyväzovať loď v plavebnej komore. Silné remorkéry dnes nahradili na Dunaji menšie lode. Netreba už prepravovať tak obrovské objemy nákladu ako v dobách RVHP a vzájomnej spolupráce krajín socialistického bloku. Obchodnú plavbu na Dunaji poznačila aj vojna v bývalej Juhoslávii; počas najsilnejších bojov sa nedalo plávať. V 90. rokoch otvorili dunajsko – mohanský kanál a na Dunaj sa dostali aj lode zo západnej Európy. Dnes ponúkajú svoje služby hlavne Holanďania na menších, flexibilných nákladných lodiach. Na jednej z nich Jana a Vlado bývali a nakrúcali niekoľko týždňov.

„Je to svet vody a prístavov,“ hovorí Jana. „Lodníci sa niekedy nedostanú na breh celé týždne. Vidia iba rieku a prístavné žeriavy pri nakládke a vykládke tovaru. Kapitáni zatiaľ nepodliehajú prísnym pravidlám ako piloti alebo vodiči kamiónov. Za kormidlom môžu stráviť štrnásť hodín 365 dní v roku. V práci na lodi väčšinou len striedajú kormidelňu, v ktorej aj obedujú a večerajú, a posteľ vo svojej kajute.“

 

Bohatí a chudobní?

O začiatok aj koniec Dunaja sa vedú spory. Jasné je snáď len to, že druhá najdlhšia európska rieka začína kdesi v Čiernom lese a ústi do Čierneho mora. O prameň však v Nemecku súperia tri miesta a ústia má Dunaj dokonca štyri. Opýtajte sa v delte, či je to skutočné v Rumunsku alebo na Ukrajine. Každý národ je neochvejne presvedčený o svojom.

„Náš film však nemal byť o konfliktoch, problémoch a nešťastí,“ vysvetľuje Vlado Kampf. „Má to byť príjemná a trochu poučná prechádzka riekou, počas ktorej stretávate zaujímavých ľudí a dozvedáte sa o ich životoch.“ Hoci cestou dole prúdom rieky postupne klesá aj životná úroveň obyvateľov jej brehov, neukázali dokumentaristi iba chudobu a bezmocnosť. Ani ľudia pri Dunaji takí nie sú. Aj v ťažších podmienkach, napríklad na chudobnom bulharskom vidieku alebo v zapadnutej dedinke v Moldavsku, kde nie je práca, sa dokážu tešiť zo života so srdečnou úprimnosťou.

V kine putuje divák príbehmi ľudí a prostredníctvom nich objavuje život a atmosféru desiatich dunajských krajín. Dozvedá sa niekedy až prekvapivé fakty. Dokumentaristi si urobili dotazníkový prieskum medzi študentami tretích ročníkov gymnázií a stredných škôl, aby zistili, koľko toho o Dunaji vedia. Tá rieka sa predsa týka aj nás. „Vyše štyridsať percent oslovených nevedelo, cez koľko krajín Dunaj tečie,“ hovorí Jana Čavojská. „A deväť percent si myslelo, že ústi do Kaspického mora. Najviac ma však zarazilo, že takmer polovica z tých mladých ľudí považovala Slovensko za najchudobnejší z dunajských štátov.“


Fotogaléria k článku:

815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory

815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory

815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory

815
Autor: danubeStory
815
Autor: danubeStory

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign