Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Dunaj

17

Prvý  dostupný historický záznam o zamrznutí Dunaja je z roku 793 - vtedy mal zamrznúť aj Rýn. Ľadu na Dunaji bolo toľko, že sa neroztopil ani v lete v ústí do Čierneho mora. V roku 995 bola situácia podobná – zima na Dunaji trvala od novembra do mája. V posledných desaťročiach bývalo ľadové zovretie Dunaja diváckou atrakciou. Vtedy si diváci uvedomovali, že zamrznutie rieky hrozí povodňami, neprežívali senzáciu, ale strach. Značka na múre Primaciálneho paláca ukazuje, kam až siahala hladina rieky pri ľadovej povodni v roku 1850. V  histórii  Dunaj  zamrzol  v Bratislave ešte dvakrát - v roku 1956, keď museli ľady uvoľňovať aj leteckým bombardovaním, aby nestrhli piliere Starého mosta. Zamrznutie v roku 1956 bolo silné, verejnosť nevnímala  toto ako tragédiu ale ako  divadlo, pri ktorom letci útočili zbraňami aj bombami na ľadový príkrov, akcia bola súčasťou rodinných vychádzok. Zaujímavejšie bolo zamrznutie Dunaja v Bratislave v roku 1963. Pre nových obyvateľov mesta, ktorí nemali skúsenosti s väčšou riekou, to bol šok. Veľtok totiž nezamŕza ako kaluže či menšie rieky do hladkej plochy, jeho príkrov sa tvorí z plávajúcich krýh, ktoré sa do seba a pod seba nasúvali v neuveriteľných uhloch. Ilustrácie, ako to vyzerálo, keď je Dunaj naozaj zamrznutý, zanechal po sebe  môj bývalí kolega fotoreportér Večerníka  Alojz Prakeš.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign