Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

EUVOX 2014 - volebný kompas pre voľby do Európskeho parlamentu

Európsky parlament |MM|  Online aplikácia volebného kompasu, ktorá voličom umožňuje porovnať svoje názory s politickými stranami kandidujúcimi vo voľbách do Európskeho parlamentu, štartuje presne mesiac pred eurovoľbami.

Účelom volebného kompasu je pomôcť občanom pri výbere politickej strany, ktorá najlepšie zodpovedá ich vlastným preferenciám a prináša praktické informácie o hodnotových pozíciách politických strán. EUvox neslúži na to, aby občanom povedal, koho majú voliť. Umožňuje im však porovnať svoje názory s názormi politických strán na rôzne témy.

 

Projekt EUvox, ktorý volebný kompas prináša, vznikol v spolupráci odborníkov z 28 členských štátov Európskej únie v konzorciu holandskej organizácie Kieskompas a akademickej platformy PreferenceMatcher. Na Slovensku je garantkou projektu sociologička Oľga Gyárfášováz Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Projekt dnes autori predstavili v Európskom informačnom centre v Bratislave.

 

Riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel pripomína, že Slovensko stále zápasí s najnižšou účasťou vo voľbách do EP: "Tieto voľby prebiehajú v kontexte krízy a heslom našej kampane je, že tento raz budú iné." Víta pritom všetky iniciatívy, ktoré môžu pomôcť zvýšiť účasť Slovákov na voľbách 24. Mája.

 

"Volebný kompas na Slovensku nastavoval tím akademikov a odborníkov, medzi ktorými sú napríklad expertka na Slovensko Karen Hendersonz Univerzity v Leicestri, ktorá pôsobí na Univerzite Komenského, či politológovia Grigorij Mesežnikov a Erik Láštic," hovorí country manažér projektu Ján Glovičko.

Pozície strán boli identifikované a kódované tímom odborníkov na základe viacerých zdrojov informácií (napr. programy strán, rozhovory s kandidátmi a lídrami, prejavy politikov či názory expertov). Konkrétne pozície sa určovali vo viackolovom anonymnom kódovaní.

 

"Ľudia, ktorí si kompas vyskúšajú, si budú môcť porovnať, do akej miery sa so stranami v najdôležitejších otázkach zhodujú. Kompas nájdu oddnes na viacerých slovenských spravodajských portáloch,”povedala vo štvrtok Oľga Gyarfášová.

 

Volebný kompas nájdu používatelia aj na jeho oficiálnej stránke www.euvox.eu/sk.

 

Ako prvá si mala možnosť aplikáciu vyskúšať exriaditeľka Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 Zora Jaurová, ktorá ho takto symbolicky uviedla na novinárskej prezentácii do života.

 

„Napriek všetkým výhradám, ktoré môžeme voči EÚ mať, si stále myslím, že členstvo v EÚ je jedna z najlepších vecí, ktoré sa Slovensku stali. Ľudia často vravia, že nechodia voliť v eurovoľbách, lebo o stranách a ich programoch nič nevedia. Táto jednoduchá aplikácia obsahuje prekvapivo veľa informácií, ktoré im v tom môžu pomôcť,“hovorí Jaurová.

 

EUvox 2014 je akademický projekt, ktorý nie je spojený so žiadnou politickou stranou alebo hnutím. Otázky vybrali a sformulovali výskumníci z krajín EÚ. Politické strany nemali žiaden vplyv na výber otázok.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign