Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Festival slobody 2016

ÚPN |MM| Dnes (3.11.2016) na tlačovej konferencii v Ústave pamäti národa predstavili program najvýznamnejšieho podujatia ústavu – 6.  ročníka Festivalu slobody. Podujatie sa koná pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 27. výročia udalostí 17. novembra 1989.

 Festival sa začína 8. novembra slávnostným otvorením a premietaním viacerých filmov s tematikou obdobia neslobody. Organizátori pripravili početné výstavy, diskusie, divadelné predstavenia. Súčasťou slávnostného podujatia bude aj oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. 

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák uviedol, že  Festival slobody je vynikajúcou príležitosťou priblížiť najmä mladým ľuďom hodnoty slobody, demokracie, ktoré  v minulosti nacistický aj komunistický režim potláčali. „V minulosti tu boli spáchané mnohé zločiny na nevinných ľuďoch. A ak sme konfrontovaní s našou minulosťou, nájde sa tisíc  dôvodov aby sme s ospravedlnením váhali,“ povedal  Ondrej Krajňák.

Na tohtoročnom programe sa  podieľa aj  Bratislavský samosprávny kraj. Jeho predseda Pavol Frešo pripomenul, že sa hlási k spolupráci na projektoch, ktoré podporujú hodnoty slobody a demokracie. Povedal, že po  stáročia žili na našom území rôzne národy, ktoré medzi sebou spolupracovali. „Každá totalita spočíva vo vymedzovaní a rozdeľovaní ľudí, preto vítam aktivity ÚPN, ktoré ľudí spájajú.“

 

O programe festivalu podrobne hovoril hlavný manažér Ján Mitač. V dňoch 8. - 10. novembra 2016 premietnu v Kine Lumière v Bratislave množstvo hraných a dokumentárnych filmov s tematikou obdobia neslobody na Slovensku i v zahraničí. Dopoludňajší blok prehliadky je vyhradený pre základné a stredné školy. Po skončení vybraných popoludňajších projekcií sa uskutočnia diskusie. Uvádzacím filmom na slávnostnom otvorení Festivalu slobody 8. novembra 2016 bude snímka s názvom Učiteľka. Snímka poukazuje na učiteľkinu manipuláciu okolia prostredníctvom svojich žiakov v období komunistickej normalizácie.

Na festivale sa predstavia aj tri výnimočné divadelné hry. Monodrámu o skutočnom príbehu boxerskej hviezdy Johanna Trollmana predvedie Buranteatr Brno 11. novembra 2016 v Divadle Malá scéna STU v Bratislave. Študenti  a absolventi Právnickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe uvedú 12. novembra Rekonštrukciu politického monsterprocesu z 50. rokov 20. storočia.17. novembra bulharský autor Stefan Canev predstaví v Divadle Malá scéna STU svoju divadelnú inscenáciu zloženú z dvoch jednoaktoviek, ktorej ústrednou témou je umelec a jeho svedomie.

Pri príležitosti 27. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov 11. novembra 2016 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Organizátori pripravili pre študentov Univerzity Komenského prednášku a diskusiu s priamymi účastníkmi pochodu a pozvanými hosťami.

Dňa 12. novembra 2016 môžu záujemcovia prísť na vernisáž výstavy „Communism - La Belle Epoque“, ktorá zobrazí sedemdesiate roky v európskych krajinách sovietskeho bloku.

Oceňovanie účastníkov protinacistického a protikomunistického odboja a udeľovanie Cien Ústavu pamäti národabude 13. novembra 2016. Počas slávnostného programu v Moyzesovej sieni v Bratislave predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák udelí ceny Ústavu pamäti národa a tiež pamätné medaile či ďakovné listy. Nad udeľovaním cien prevzal záštitu rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta.

Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom organizuje v rámci festivalu aj podujatie Víkend zatvorených hraníc. Podujatie bude v dňoch 18. – 20. novembra na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.

Festival slobody sa tento rok opäť rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami a iným zaujímavým programom. Začiatkom decembra sa bude konať v Púchove a v Bardejove. Podrobný program je uvedený webovej stránke www.festivalslobody.sk.

Nad Festivalom slobody prevzal záštitu minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič. 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign