Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Filmový festival inakosti bude už deviatykrát

815

Iniciatíva Inakosť, RomanSamotný |MM| Už deviaty ročník čaká Filmový festival inakosti, ktorý prináša filmy o živote gejov, lesieb, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych ľudí. Filmová prehliadka bude od 21. do 25. októbra v dvoch bratislavských kinách – Kino Lumiѐre a Kino Film Europe. Téma hľadania rodiny a potreby zázemia sa prelína tento rok viacerými snímkami. Cieľom je ukázať, že hodnoty ako láska, vernosť, spolupatričnosť či oddanosť sú rovnako kľúčové aj pre LGBTI ľudí. Symbolom festivalu sa stala videokazeta. „Zistili, že medzi nami žijú teplé páry, ktoré si doma v škatuliach z nostalgie odkladajú videokazety zo spoločných dovoleniek, osláv, ako aj videokazety ťažko pozháňaných teplých filmov. VHS-ky sú akési archívy spomienok, pre homo i hetero páry a rodiny. Hodiny nakrútených zážitkov, ktoré ťažko zhrnúť pár slovami, hodiny radosti i smútku, hodiny vzájomnej pomoci a rodinného zázemia. Videokazety sa teda dostali aj na náš plagát a ďalšie propagačné materiály, do festivalového spotu a budú aj priamo v kinosálach, aby sme si pripomínali všetky tie príbehy lásky skryté doma v skrini,“ uviedla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

 

Na plátna kín prinesie festival filmy z viacerých krajín. Zastúpená bude belgická, francúzska, britská či švédska kinematografia. Diváci a diváčky uvidia aj snímky z Litvy, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Čile a ďalších krajín. Festival sa obzrie za najzaujímavejšími LGBTI titulmi, ktoré sa v priebehu roka objavili v distribúcii. Patria k nim napríklad britská komédia Pride (r.Matthew Warchus), vycibrené Motýle Petra Stricklanda, zdvojený príbeh Oliviera Assayasa Sils Maria s Juliette Binoche v hlavnej úlohe a v neposlednom rade balkánska polemika o heterosexualite Ostrov lásky Jasmily Žbanić.

V predpremiére festival predstaví kontroverznú snímku Projektu 100 Love (r. Gaspar Noé). FFi bude pravdepodobne jedinou príležitosťou vidieť v Bratislave okrem iného belgicko-kanadský film Som tvoj (r. David Lambert) o bizarnom vzťahu argentínskeho imigranta a jeho belgického „záchrancu“, film, ktorý minulý rok na MFF Karlovy Vary získal ocenenie za najlepší mužský herecký výkon. Špecialitou tohoročného festivalu sú filmy osobností o osobnostiach, ktorých súkromný život bol poznačený konfrontáciou s neheterosexualitou. Peter Greenaway predstaví svoj pohľad na génia svetovej kinematografie, sovietskeho režiséra Sergeja Ejzenštejna, (Ejzenštejn v Guanajuate, 2015), vrátime sa i k tvorbe významného predstaviteľa britskej queer kinematografie Dereka Jarmana a jeho vizuálne podmanivým životopisným filmom Carravagio a Wittgenstein. Mimiprehliadku Jarmanovej tvorby uzavrie homoerotická vizualizácia a interpretácia Shakespearových milostných sonetov (The Angelic Conversation). Filmy o osobnostiach uzatvára dánsky dokumentárny film Fassbinder.

Okrem filmov prinesie festival aj množstvo sprievodných podujatí. V Kine Lumiѐre bude infostánok o životných partnerstvách aj možnosť porozprávať sa s transrodovými ľuďmi o ich životoch. Organizátori zaradili do programu prednášku o fínsko-švédskej spisovateľke a výtvarníčke Tove Jansson, ďalej diskusiu s americkým queer aktivistom a workshopy o právach LGBTI ľudí. Medzi sprievodné podujatia patrí aj Noc filmových soundtrackov, party Homomat či FFi afterparty.

Filmový festival inakosti je nesúťažná filmová prehliadka, ktorej cieľom je prostredníctvom filmového umenia búrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch a prispieť tak k skvalitneniu nielen ich života, ale aj celkovej spoločenskej atmosféry. Po projekciách v Bratislave sa festival v novembri presunie do viacerých slovenských miest. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2015. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Iniciatíva Inakosť.

 


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: Iniciatíva Inakosť

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign