Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Filmový festival inakosti bude už po 8. raz

815

Roman Samotný |MM|  Filmový festival inakosti odštartuje 22. októbra už svoj ôsmy ročník. Silné filmové príbehy o živote lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových ľudí si môžu diváci pozrieť do 26. októbra v Bratislave v Kine LumiѐreKine Film Europe. Dramaturgia opäť prichystala tie najaktuálnejšie filmové novinky, ktoré bodovali na renomovaných festivaloch v zahraničí. Diváci spoznajú osudy LGBTI ľudí z Nemecka, USA, Brazílie, Austrálie, Poľska, Švajčiarska a z ďalších krajín. Desiatky projekcií doplní výstava o živote prvého teplého aktivistu na Slovensku – Imricha Matyáša, ktorý bojoval za odtrestnenie homosexuality už po 1. svetovej vojne.

 

Do minulosti sa návštevníci vrátia aj vďaka švajčiarskemu filmu Kruh (Der Kreis, r. S. Haupt). Ten zachytáva prvé emancipačné hnutie homosexuálov vo Švajčiarsku, ktoré výrazne ovplyvnilo i slovenských aktivistov a aj práve spomínaného Imricha Matyáša. Ústrednou postavou snímky je plachý učiteľ Ernst Ostertag, ktorý sa stane odberateľom časopisu pre homosexuálov Der Kreis (Kruh). V tejto komunite spozná transvestitu Röbiho Rappa a okamžite sa doňho zamiluje. Röbi a Ernst spoločne prežijú vrcholné obdobie, ako aj koniec vydávania časopisu, ktorý sa vo vtedajšej Európe považoval za symbol emancipácie homosexuálov. Na pozadí zostrujúcich sa represálií voči homosexuálom bojujú dvaja mladí a úplne odlišní muži o svoju lásku a spoločne s priateľmi za práva homosexuálov.

 

Program Filmového festivalu inakosti reaguje aj na aktuálne dianie a súčasné témy. O strete kultúr a kozmopolitnej mestskej spoločnosti hovorí americko-britská komédia Vhodné správanie (Appropriate Behaviour, r. D. Akhavan). Film sa točí okolo Shirin, ktorá sa snaží byť dobrou dcérou svojim iránskym rodičom, politicky korektnou bisexuálkou a trendovou Brooklynčankou. V žiadnej polohe sa jej však nedarí dosiahnuť, po čom túži.

 

Trans téme sa venuje austrálsky film 52 utorkov (52 Tuesdays, r. S. Hyde). Sleduje dospievanie 16-ročnej Billie, ktoré naberie na obrátkach, keď sa jej matka rozhodne pre zmenu pohlavia a na ich vzájomné stretnutia zostane jeden deň v týždni ‒ utorok. Zatiaľ čo matka sa postupne mení z Jane na Jamesa, život Billie je plný objavov. Po nociach sa stretáva s novými priateľmi Joshom a Jasmine, s ktorými rieši svoje túžby a experimentuje s vlastnou sexualitou.

 

Filmový festival inakosti je nesúťažná filmová prehliadka, ktorej cieľom je prostredníctvom filmového umenia búrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch a prispieť tak k skvalitneniu nielen ich života, ale aj celkovej spoločenskej atmosféry. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk.

 


Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: Roman Samotný
815
Autor: zdroj: Roman Samotný
815
Autor: zdroj: Roman Samotný

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: zdroj: Roman Samotný

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign