Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Filmový festival inakosti sa presúva do Košíc, Bratislavy a Liptovského Mikuláša

815

FFi  |MM|   Filmy o živote LGBTI ľudí uvidia najbližšie diváci a diváčky v Košiciach, od piatka 2. decembra do nedele 4. decembra bude festival hostiť Kino Úsmev. V Bratislave sú projekcie naplánované v Kine Lumiѐre od 7. do 11. decembra. Filmový festival inakosti uzavrú premietania v réžii Diery do sveta v Liptovskom Mikuláši a to 13. a 14. decembra. V rámci jubilejného 10. ročníka festivalu priniesli organizátori a organizátorky príbehy teplých ľudí už do Žiliny a Banskej Bystrice.

 

Záštitu nad festivalom prevzala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Umenie a filmové príbehy nám umožňujú spoznávať samých seba a ľudí okolo nás. Bez vzájomného poznania nie je možné porozumenie a vo svete bez porozumenia môže prekvitať nenávisť. Akejkoľvek menšine, ktorá je skrytá, hrozí, že bude zabudnutá alebo odsunutá na okraj spoločnosti,“ uviedla ministerka. Filmový festival inakosti vníma ako jedinečnú príležitosť upozorniť na životy lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí v zahraničí aj doma na Slovensku. „Verím v silu umenia spájať a podporovať spoločenskú akceptáciu odlišnosti, ktorá je nevyhnutná na presadzovanie rovnosti a univerzálnych ľudských práv pre všetkých,“ dodala ministerka.

 

Do festivalového programu sú vybraté filmy z viacerých krajín, zastúpená je americká, čilská, kanadská, česká a francúzska kinematografia. Diváci a diváčky uvidia aj diela poľských, holandských, venezuelských či maďarských filmárov. Domácu tvorbu možno spoznať vďaka projektu IDentity (r. E. Ondriášová) a filmu Odchádzame z tejto krajiny (r. D. Jursa). V programe je vyše 30 celovečerných filmov a tri bloky krátkych filmov. Záber tém je veľmi široký. Americký film Hľadanie (r. A. Haigh) je sondou do života gejskej komunity v liberálom San Franciscu. Emotívne objavovanie vlastnej sexuality prináša Zóna nahoty (r. U. Antoniak), ktorá je bez slov. Téme HIV sa venuje francúzsky film Théo a Hugo (r. O. Ducastel, J. Martineau). Snímka Nikdy nebudeš sám (r. A. Andwandter) rozpráva príbeh otca a jeho syna geja, ktorý trpí pre homofóbne útoky. „Špeciálne nás teší, že sa v programe objavia aj filmy, ktoré získali ocenenia na festivaloch kategórie A. Dokumentárny film Sébastiena Lifshitza Theresine životy, ktorý získal na tohoročnom festivale v Cannes Queer palmu, novinka Xaviera Dolana Je to len koniec sveta (Veľká cena poroty a Cena ekumenickej poroty z Cannes 2016) či Transdarinka, ktorá získala ocenenie na festivale v Sundance. Po zostavení programu sme si uvedomili, že spojovacím prvkom viacerých titulov tohoročného FFi je tematizácia rodinných vzťahov. Tri generácie (r. Gaby Dellal) s hviezdnym hereckým obsadením (Elle Fanning, Naomi Watts, Susan Sarandon) konfrontujú rodičov s rodovou premenou dieťaťa, Freeheld (r. Peter Sollett) s Julianne Moore a Ellen Page v hlavných úlohách je príbehom o životnej láske a boji za rovnoprávnosť a v neposlednom rade Gayby Baby (r. Maya Newell) je austrálsky dokument o každodennom živote detí vyrastajúcich s dvoma maminami alebo ocinami,“ uviedla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

 

Filmový festival inakosti je nesúťažná filmová prehliadka, ktorej cieľom je prostredníctvom filmového umenia búrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch a prispieť tak k skvalitneniu nielen ich života, ale aj celkovej spoločenskej atmosféry. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk, program a online predaj vstupeniek a permanentiek je aktívny na www.cinepass.sk.

 

Roman Samotný

PR manažér

Filmový festival inakosti

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Iniciatíva Inakosť.

 

Organizátor:
Iniciatíva Inakosť

Donori:

Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo kultúry SR


Fotogaléria k článku:

815
Autor: FFi
815
Autor: FFi

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign