Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Kampaň „Doživotie“ chce upozorniť na príznaky Parkinsonovej choroby, ktoré väčšina z nás nepozná

Katarína Remiaš, Dunajská Streda, 27. apríl 2015– „Doživotie“ – taký je názov putovnej výstavy, ktorú v siedmich slovenských mestách organizuje Spoločnosť Parkinson Slovensko. Napriek tomu, že pacientov neustále pribúda, verejnosť má o Parkinsonovej chorobe stále málo informácií. Cieľom výstavy je preto pootvoriť dvere do sveta ľudí, ktorí bojujú každý deň s nevyliečiteľnou chorobou, ako aj informovať verejnosť o príznakoch vážneho ochorenia, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov.

Obyvatelia Dunajskej Stredy a okolia budú môcť navštíviť výstavu v OC Galéria, na Hlavnej ulici 75, v termíne od 27.  apríla do 10. mája 2015.

 

„Naším poslaním je pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou a ukázať im, že aj s takýmto závažným ochorením možno žiť plnohodnotný život,“ hovorí Katarína Félixová, predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko (SPS). „Súčasne by sme prostredníctvom výstavy radi priblížili verejnosti ochorenie a jej príznaky, s ktorými sa pacienti musia každý deň vyrovnávať.“ Na Slovensku žije približne 15 tisíc pacientov s touto diagnózou a ich počet sa neustále zvyšuje. Ročne pribudne na Slovensku približne 750 – 1 000 nových pacientov.

 

Parkinsonova choroba je chronické, progresívne a nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému. Príznaky sa objavujú postupne a sú stále intenzívnejšie – trasenie končatín, stuhnutosť svalov, pomalé pohyby, ťažkosti s udržaním rovnováhy, chôdzou, rečové problémy. Sprievodnými príznakmi môžu byť bolesť, depresia, únava, zápcha, potenie, problémy s prehĺtaním či zhoršenie čuchu. Aj keď je toto ochorenie nevyliečiteľné, včasná a vhodná liečba, rehabilitácia a ďalšie terapie môžu život pacientov skvalitniť.

 

 

Putovnú výstavu „Doživotie“ si môžu záujemcovia navštíviť v týchto slovenských mestách:

13. 04. 2015    -      26. 04. 2015         OC Galéria Bratislava- Lamač

27. 04. 2015    -      10. 05. 2015         OC Galéria Dunajská Streda

11. 05. 2015    -      24. 05. 2015         OC Galéria Trnava

25. 05. 2015    -      07. 06. 2015         OC Galéria Nitra

08. 06. 2015    -      21. 06. 2015         Mestský úrad Liptovský Mikuláš

22. 06. 2015    -      05. 07. 2015         Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, Trieda SNP 1, 

        poliklinická časť, 1. poschodie

06. 07. 2015    -      19. 07. 2015         Nemocnica s poliklinikou Levice

 

Informácie o Parkinsonovej chorobe a SPS nájdete: www.parkinson.sk a www.parkinson-net.sk

 

---

 

Parkinsonova choroba je závažné ochorenie, ktorým v súčasnosti trpí približne       15 tisíc Slovákov a ich počet narastá ročne až o 1 000 nových pacientov. Napriek tomu verejnosť vie o tejto chorobe pomerne málo. Vďaka skorej diagnostike a liečbe je možné kvalitu života Parkinsonikov výrazne zlepšiť.

Parkinsonova choroba je závažné chronické, progresívne a nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému, ktorému podlieha stále viac ľudí. Odborníci dodnes nevedia určiť, čo presne je jeho príčinou. Predpokladá sa vzájomná, doposiaľ však nedostatočne objasnená súhra genetických faktorov, ako i faktorov vonkajšieho prostredia.

V prípade tohto ochorenia dochádza k odumieraniu nervových buniek produkujúcich dopamín, ktorý je dôležitý pre prenos nervových signálov pre riadenie a koordináciu pohybu a činnosti svalov,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Karin Gmitterová, PhD. z Nemocnice akademika Dérera v Bratislave. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že pacient postupne stráca kontrolu nad svojimi pohybmi, choroba v jej priebehu následne nepriaznivo ovplyvňuje aj jeho mentálne schopnosti a ovládanie emócií.

Príznaky Parkinsonovej chorobysa objavujú postupne. Očividnými príznakmi sú kľudové trasenie končatín, stuhnutosť svalov, problémy s rovnováhou, pomalé pohyby, narušená koordinácia. „Ďalšími príznakmi ochorenia môžu byť bolesti, depresia, únava, zápcha, potenie či zhoršený čuch. Ovplyvňuje to aj psychiku pacienta, pretože si najmä v počiatkoch ochorenia plne uvedomuje neschopnosť ovládať vlastné telo, vysvetľuje MUDr. Gmitterová. „Lieky, rehabilitácia a ďalšia komplexná terapia umožňujú pacientom s Parkinsonovou chorobou v rámci možností skvalitniť život, aj keď nezastavujú postup ochorenia,“ dodáva odborníčka.

„Včasná diagnostika a vhodné nastavenie liečby môže výrazne zlepšiť a predĺžiť kvalitu života pacientov, vysvetľuje MUDr. Gmitterová. „Prvé príznaky Parkinsonovej choroby si často krát pacient neuvedomuje, alebo si ich nechce priznať, avšak rodina ich vie jasne spozorovať. Čím skôr preto pacient navštívi odborného lekára, takým skôr vieme nastaviť vhodnú liečbu, vďaka ktorej prežívajú pacienti dlhšie lepšie roky.“

Parkinsonova choroba sa objavuje u mužov a žien približne okolo 60. roku života. Sú však prípady, kedy ochorenie prichádza aj skôr, niektorým pacientom ho diagnostikujú medzi 30. a 40. rokom.  Dĺžka ochorenia spôsobuje neskôr komplikácie, ktoré sa dajú individuálnym prístupom lekára zvládať pomerne dlhé obdobie. U časti pacientov je neskôr nutné zvažovať aj invazívnejšie spôsoby liečby.Na Slovensku existujú štyri pracoviská – dve v Bratislave, jedno v Martine a v Košiciach - ktoré sa venujú liečbe Parkinsonovej choroby najmodernejšími, technologicky inovatívnymi spôsobmi liečby, ako sú hĺbková mozgová stimulácia alebo kontinuálne podávanie účinnej látky priamo do tenkého čreva pomocou pumpy zavedenej do čreva. Týmito modernými postupmi dokážu špecialisti efektívne upraviť pohyblivosť pacienta a zlepšiť aj jeho psychický stav.

Na Slovensku touto chorobou trpí okolo 15 tisíc ľudí, v Európe sa ich počet odhaduje na 1 milión a vo svete približne 4 – 5 miliónov pacientov. Ročne pribudne na Slovensku približne 750 – 1 000 nových pacientov. Aj napriek tomu, že počet pacientov stále narastá, bežný človek má o tejto chorobe len málo informácií. Preto sa nezriedka stáva, že ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou považuje okolie za alkoholikov, telesne postihnutých či mentálne chorých. Zmeniť to by mala pomôcť aj putovná výstava „Doživotie“.

 „Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorý pripadá na 11. apríla, vytvára príležitosť hovoriť o tejto problematike. Aj preto by sme chceli prostredníctvom série výstav „Doživotie“ verejnosti názornejšie priblížiť, s akými príznakmi musia ľudia trpiaci touto chorobou bojovať každý deň a zmeniť ich vnímanie,“ vysvetľuje Katarína Félixová, predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko.

O občianskom združení Spoločnosť Parkinson Slovensko

Poslaním združenia je prispievať k skvalitneniu života parkinsonikov,pomáhať im prekonávať a kompenzovať dôsledky postihnutia. Zameriava sa tiež na poradenstvo. Členovia sa stretávajú a nadväzujú kontakty v regionálnych kluboch, rozvíjajú športové pohybové aktivity. Pri svojej činnosti spolupracujú s lekármi, farmaceutmi a zástupcami sociálnej poisťovne, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny či zdravotných poisťovní.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign