Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Koncom septembra bude v Bratislave už 15 nových kĺbových trolejbusov

815

DPB |MM| K novým trolejbusom pribúdajú Dopravnému podniku Bratislava ďalšie. Najnovšie sa cestujúci môžu tešiť zo 7 nových kĺbových trolejbusov, ktoré začali jazdiť po bratislavských cestách od pondelka 22.septembra 2014. Do konca leta 2015 bude postupne obnovený celý vozidlový park trolejbusov – pribudne až 120 nových vozidiel.

Dopravný podnik Bratislava podpísal ešte minulý rok so spoločnosťou Škoda Electric zmluvu na nákup 80 trolejbusov a neskôr si uplatnil opciu na nákup ďalších 40. Nákup vozidiel je spolufinancovaný z prostriedkov EÚ.
Prvý kĺbový trolejbus dodali do Bratislavy 19. júna 2014 a ďalších šesť priviezli 20. augusta 2014. Spoločnosť Škoda Electric nové vozidlá dodala približne o dva týždne skôr ako bol zmluvný termín. Do konca septembra bude spolu dodaných už 15 trolejbusov. Skôr ako vyšli vozidlá do premávky, museli prejsť skúšobnou prevádzkou prvého trolejbusu – prototypu, ktorá trvala približne 3 mesiace. Počas nej boli vykonané rôzne merania a skúšky a nainštalovanie softvéru. V Dopravnom podniku Bratislava sa takisto konali aj školenia zamestnancov údržby a školenia vodičov, čiže budú pokryté všetky služby na nových vypravených kĺbových trolejbusoch.
Pri ďalších dodaných šiestich vozidlách už išlo o prípravu na premávku, ktorá trvala približne mesiac. Počas tohto obdobia sa zrealizovali technicko-bezpečnostné skúšky, vykonalo sa nahratie a úpravy informačného systému a zabezpečili sa všetky doklady, ktoré boli k vozidlám potrebné.
Nové kĺbové trolejbusy budú postupne vypravované na linky č.201, 202 a 208, kde nahradia najstaršie vozidlá, resp. doplnia výpravu kĺbových vozidiel na linke č. 208 namiesto sólových vozidiel. Dopravný podnik Bratislava nasadil nové trolejbusy práve na tieto linky z dôvodu veľkej vyťaženosti. „Ďalšie nové trolejbusy postupne zabezpečia kompletnú obnovu celého vozidlového parku – 120 trolejbusov, ktorý má v súčasnosti už priemerný vek na hranici 20 rokov. Postupne sa teda nové vozidlá objavia na všetkých linkách MHD,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ing. Ľubomír Belfi.
V súčasnej dobe sa na základe aktuálneho technického stavu vozidiel pripravujú návrhy na vyradenie starých trolejbusov, kde už nie sú rentabilné ich opravy.
Všetky nové trolejbusy sú nízkopodlažné - zabezpečený je bezbariérový prístup do vozidiel, plne klimatizované s moderným tarifným a informačným systémom či zabudovaným vonkajším i vnútorným kamerovým systém. Časť trolejbusov bude s pomocným diesel-agregátom, takéto vozidlá teda budú schopné jazdy aj na miestach kde nie je trakčné vedenie.
Obnovou vozidlového parku dosiahne hlavné mesto súčasný európsky štandard verejnej dopravy trolejbusov, zároveň týmto krokom DPB, a. s. podporí aj ekologickejšiu dopravu, ktorú predstavuje práve táto forma dopravy, čoraz preferovanejšia vo veľkých európskych mestách.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign