Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Kongres mladých Rómov

MVSR |MM|  Blíži sa 8. apríl, Medzinárodný deň Rómov. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s Rómskym vzdelávacím fondom a Univerzitnou knižnicou v Bratislave pri tejto príležitosti organizuje Kongres mladých Rómov.

Ľudia majú Deň Rómov často spojený len so zábavou. Dôvodom, prečo si Medzinárodný deň Rómov pripomíname 8. apríla,  je pritom prvý medzinárodný kongres Rómov, ktorý sa konal v roku 1971 v okolí Londýna. Na tomto kongrese sa Rómovia sami identifikovali, zjednotili sa na spoločných symboloch a poslali do sveta odkaz, že s Rómami treba počítať. My sme sa týmto odkazom inšpirovali a práve preto sme ako platformu na zjednotenie a vyjadrenie vízií mladých Rómov zvolili Kongres,"  upresnil myšlienku kongresu vládny splnomocnenec Ábel Ravasz.

Na kongrese sa zúčastní viac ako 40 mladých Rómov z celého Slovenska. Veľká časť z nich sú štipendisti Rómskeho vzdelávacieho fondu, dôraz pri výbere delegátov bol kladený na geografické zastúpenie. Kongres je rozdelený na jednotlivé komisie, ktoré budú formulovať stanoviská a vízie Rómov v oblasti vzdelania, kultúry a športu, zdravia, zamestnanosti, ale aj bezpečnosti. Kongres vyvrcholí zasadnutím valného zhromaždenia, na ktorom by okrem stanovísk komisií mal byť prijatý všeobecný odkaz mladých Rómov verejnosti.

Na Slovensku sú Rómovia často vytláčaní na okraj spoločnosti. Väčšina ľudí má Rómov spojených s negatívnymi vlastnosťami a stereotypmi. Takýto spoločenský tlak Rómom nijako nepomáha ani ich nijako nemotivuje, skôr naopak, takýto tlak tlačí Rómov stále nižšie, ničí sebavedomie, ničí ľudskú identitu. Politici, ale aj ľudia všeobecne majú tendenciu rozprávať o Rómoch ako o spoluobčanoch, nemajú ostych hovoriť o riešeniach rómskej otázky bez toho, aby život Rómov poznali, bez toho aby boli s Rómami v priamom kontakte, bez toho, aby Rómov vypočuli. Od tohto kongresu si sľubujeme, že to bude práve mladý rómsky hlas, ktorý vysloví predstavu o tom, ako si život a svoju zodpovednosť v tejto krajine Rómovia predstavujú," uviedol Ábel Ravasz.

Kongres mladých Rómov sa začína dnes 5. apríla 2018 a potrvá do  6. apríla 2018 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave Ing. Silvia Stasselová ponúkla Úradu rómskeho splnomocnenca priestory knižnice na celé dva dni v rámci medzirezortnej spolupráce a podpory aktívneho občianstva.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign