Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

KORN: Výroky poslanca Hlinu presiahli hranicu politickej korektnosti

Komora obrody rómskeho národa (KORN) protestuje proti výrokom poslanca Hlinu

KORN: Výroky poslanca Hlinu presiahli hranicu politickej korektnosti

Košice/Nitra 31. júla (RPA/TS) - KORN podal protest proti výrokom poslanca Hlinu v suvislosti s Tour de Roma počas uplynulého týždňa. Hlina na tlačovke po ňom v rozhovore s médiami uviedol: „Zrušenie príspevku pri narodení dieťaťa je nevyhnutné, pretože v niektorých komunitách sa maternica stala výrobným prostriedkom." Komora obrody rómskeho národa dôrazne  protestuje proti takýmto výrokom poslanca NR SR a považuje to za hrubú urážku. “Výrok poslanca Hlinu presiahol hranicu slušnosti,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré Rómske tlačovej agentúre (RPA) poskytol prezident KORN Emil Samko.

“Etická komisia Komory obrody rómskeho národa považuje tento výrok úst poslanca NR SR  za urážajúci, znevažujúci a úmyselné porušujúci etické princípy, morálky a mravnosti. Toto nie je princípom správania sa poslanca,” uvádza sa vo vyhlásení. Podľa KORN-u výrok podnecuje k zamysleniu sa, "či takáto odbornosť poslanca nesmeruje k tomu, že deti splodené v materniciach rómskych žien v SR  budú v budúcnosti  len výrobným výsledkom technologicky  riadeného postupu, ktorý by mal zabrániť, podľa jeho slov, splodeniu deti, ktoré budú v budúcnosti žiť v akýchsi stokách.”

“Rómska komunita na Slovensku a ani ako občania rómskej komunity, ktorými sú aj občanmi SR si sociálne zákony  neschvaľovala v parlamentoch SR, neurčovala sociálne dávky v nezamestnanosti, neurčovala si  štátne príspevky na deti  ani pri narodení a ani nemala vplyv na  určovaní pravidiel rodinnej a štátnej sociálnej  politiky. Rómska komunita  nenavrhovala a ani neschvaľovala vo vládach SR a ani v parlamente NR SR sociálny systém, ktorý vznikol v zmysle Ústavy SR a  ktorý je zakotvený v jednotlivých zákonoch, a ktoré sú v súlade aj s právami o ľudských  právach človeka v medzinárodnom aspekte,” hovorí sa vo vyhlásení. Podľa Samka sociálny systém v SR slúžil a slúži tým, ktorým štát v takej podobe pomáhal a pomáha prežiť. Ako Samko zdôraznil, KORN si tiež uvedomuje, že sociálny systém SR nemusí byť spravodlivý a rovnomerne udelený rovnakým metrom a aj dielom a tento model spravodlivosti v súlade s inými právnymi a sociálnymi atribútmi môže zmeniť len štát, vláda SR a parlament zákonmi, ktoré opäť musia byť v súlade  s Ústavou a so zákonmi i  s normami vo všeobecnosti  prijatými v EU. Výrok poslanca NR SR je preto podľa Samka poľutovaniahodný ale aj  zároveň desivý v hlbšom zmysle. “V 21. storoči nemožno tolerovať výroky poslanca NRSR Hlinu a nechať nepovšimnutými,” upozorňuje Samko.

“KORN si uvedomuje, že týmto spôsobom sa začalo narúšať  veľmi vážne  občianske spolunažívanie, ktoré začalo  opäť nebezpečne  rozdeľovať ľudí na kategórie s  výrobnými prostriedkami ich materníc a na kategórie typu poslanca NR SR, ktorý si pravdepodobne mysli, že má neobmedzenú zákonodarnú moc potierať ľudské práva podľa svojich predstav, aj keď tým veľmi vážne narúša a porušuje Ústavu SR tým, že ako poslanec prebratím moci zákonodarcu prisahal na Ústavu SR riadiť sa zákonmi  SR a dodržiavať zákony SR a aj chrániť  v zmysle zákonov všetkých občanov SR,” uvádza sa vo vyhlásení.

KORN požiadal oficiálne listom najvyšších štátnych predstaviteľov, aby tieto výroky poslanca Hlinu odsúdili a prijali určite kroky na potieranie takýchto výrokov, ktoré sa ozývajú z úst niektorých poslancov a pre budúcnosť zvažovali svoje vyjadrenia v médiách, ktoré len škodia  SR a vytvárajú obraz o Slovensku ako o krajine iného sveta,  kde ako keby existoval už nový mýtus  v rómskych komunitách  o výrobných prostriedkoch, v podobe  ženských materníc  na výrobu rómskych deti,  ktorými sa sociálny systém  v SR má zrútiť.


Komora obrody rómskeho národa, vznikla ako nezávislé občianske združenie na podporu rozvoja rómskej komunity z potreby a nutnosti podporovať práva  a záujmy Rómov na Slovensku s cieľom napomáhať rómskym komunitám  pri zlepšení životných a pracovných podmienok, kedy SR čelí  ekonomickej kríze na jednej strane a na druhej strane aj rómska komunita je vystavená tlakom a ktorá ma obmedzený priestor a obmedzený prístup k dôležitým životným podmienkam a sú závisle na podporu štátu v podobe sociálnej pomoci.

Tour de Roma absolvovali v polovici júla poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Cieľom Tour bolo lepšie poznať situáciu v rómskych komunitách. Na jej základe chcú poslanci OĽaNO vypracovať súbor opatrení na zlepšenie sociálneho systému a jeho zefektívnenie hlavne vo vzťahu k rómskym komunitám. Po jej skončení svoje názory prezentoval poslanec Hlina samostatne a sú v rozpore s názormi ostatných účastníkov Tour de Roma.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign