Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Kupola na Moste SNP a podmostie pri zastávkach MHD predpovedajú počasie

815
Hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci so spoločnosťou Siemens s.r.o., zrealizovali projekt osvetlenia objektu Mosta SNP farebnými svetlami, ktoré budú informovať Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta o tom, aké počasie predpovedajú meteorológovia na nasledujúci deň. Ide o projekt z platformy Mestské zásahy, ktorého autorom je Ondrej Riečičiar zo spoločnosti Siemens s.r.o.

Umiestnenie farebných svietidiel v priestore podmostia a na vyhliadkovej kupole mosta nastavovali pracovníci zo spoločnosti Siemens spoločne so zástupcami hlavného mesta SR Bratislavy už od konca leta. Po viacerých technických skúškach a odbornej konzultácii s partnermi projektu mesto v spolupráci so spoločnosťou Siemens spustilo farebné osvetlenie do prevádzky 17. októbra. „Podarilo sa nám zrealizovať ďalší skvelý projekt. Asi každý z nás poznal nápad nasvietiť vežu UFO na Moste SNP podľa toho, aké bude počasie. A podarilo sa to! Aj po pozitívnych skúsenostiach a úspechoch festivalov Biela noc a Festivalu svetla som rád, že takéto farebné osvetlenie budeme mať trvale nainštalované aj priamo na takej dominante Bratislavy, akou je Most SNP,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Pôvodný projekt sa vedenie hlavného mesta navyše rozhodlo rozšíriť. „Rozšírili sme tento nápad ešte aj o priestor zastávok mestskej hromadnej dopravy priamo pod mostom, ktorý sme revitalizovali. Rovnaké svetlá sú umiestnené nielen na samotnej kupole mosta, ale rovnako aj v priestore podmostia. Tieto 2 osvetlenia sú zosynchronizované a zobrazujú počasie na ďalší deň,“ doplnil primátor. „Bratislava je moderné mesto, ktoré chce ponúkať svojim obyvateľom moderné SMART riešenia,“ dodal primátor.
„Naprogramovať osvetlenie sa nám podarilo aj v spolupráci s kolegami z Nemecka. Farebné svetlá budú podľa predpovede počasia svietiť vždy večer každých 15 minút po dobu 5 minút tou farbou, aké bude počasie. Potom osvetlenie prejde do bielej farby, aby sa následne mohlo zase zmeniť na farebné podľa toho, aká je aktuálna predpoveď počasia na nadchádzajúci deň. To znamená, že vždy večer počas celej noci sa bude každých 15 minúť zobrazovať taká farba, ktorá bude informovať o tom, aké počasie majú Bratislavčania očakávať na nasledujúci deň,“ informoval technický riaditeľ divízie verejného osvetlenia spoločnosti Siemens s.r.o., Richard Procik.

Projekt „Osvetlenie UFO podľa predpovede počasia“ predstavili autori ešte v roku 2015 prostredníctvom platformy Mestské zásahy. „Most SNP patrí k jednej z hlavných dominánt Bratislavy. Navrhli sme preto kupolu osvetliť štyrmi rôznymi farbami podľa toho, aké má byť na druhý deň počasie. Každá farba bola pridelená inému typu počasia,“ povedal Ondrej Riečičiar ako autor nápadu zo spoločnosti Siemens s.r.o.

Na reštaurácii UFO na Moste SNP je nainštalovaných celkovo 24 LED reflektorov (16 z vrchnej časti kupoly a 8 zo spodnej strany). Pod mostom na zastávkach MHD je ďalších 20 LED reflektorov.

Vysvetlivky k farebnému osvetleniu:
Žltá – prevažne slnečné počasie
Červená – prevažne silný vietor a veľmi nepriaznivé počasie
Modrá – prevažne zrážky (mrholenie, dážď, sneh)
Zelená – prevažne zamračené/hmla, bez dažďa

Pozn.: Farba bude oznamovať predpoveď počasia od začiatku svetelného cyklu až po jeho koniec (teda od večera do rána) na nadchádzajúci deň.

 

zdroj: www.bratislava.sk


Fotogaléria k článku:

815
Autor: www.bratislava.sk
815
Autor: www.bratislava.sk
815
Autor: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign