Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Ministerstvo vnútra prostredníctvom eurofondov podporí vybudovanie špecializovaných záchranných tímov

815

MVSR |MM| Rezort vnútra ako sprostredkovateľský orgán pre operačný program Kvalita životného prostredia vyhlásil otvorenú výzvu. Podporené z nej budú projekty na vybudovanie špecializovaných záchranných tímov  vybavených  špeciálnou technikou, ktoré budú schopné zasiahnuť pri mimoriadnych udalostiach doma aj v zahraničí.

 

Eurofondy nám pomôžu lepšie sa pripraviť na prírodné katastrofy

Rezort vnútra zverejnil výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ktorá má za cieľ zvýšenie efektívnosti riadenia mimoriadnych udalostí vznikajúcich v dôsledku klimatickej zmeny. Výzva z dielne rezortu vnútra je v celkovom poradí druhou vyhlásenou výzvou na Slovensku v súčasnom programovom období 2014-2020 pre európske štrukturálne a investičné fondy. „Vďaka tejto výzve môžeme využiť európske zdroje na vytvorenie špecializovaných záchranných modulov schopných chrániťživotyobyvateľov a dôležitúinfraštruktúrupočas prírodných katastrof na Slovensku a v prípade potreby aj za našimi hranicami. Vyše 60 miliónov Eur z Európskej únie nasmerujeme do podporyšpecializovaných  záchranných tímov, ich prípravy a technického vybaveniana tie najkomplikovanejšie záchranné operácie počas katastrof“, vysvetlil Robert Kaliňák, minister vnútra SR.

 

Nové špeciálne záchranné tímy budú pripravené pomôcť v extrémnych situáciách

Výzva napĺňa investičnú prioritu operačného programu, ktorou je podpora riešenia osobitných rizík, predchádzania vzniku katastrof a vyvíjania systémov na ich zvládanie. „Podporíme projekty na dobudovanie špecializovaných záchranných tímov, ktoré budú pripravené efektívne bojovať s rozsiahlymi požiarmivrátane leteckého hasenia v ťažko dostupnom teréne, zabezpečiť pátraciu a záchranársku činnosť vrátane pátrania po obetiach pod troskamiaposkytnúť obyvateľstvu dočasný núdzový prístrešok v podobe ubytovania v  počiatočných  fázachmimoriadnych udalostí vyžadujúcich si evakuáciu. Tieto špecializované tímy záchranárov s potrebnou technikousa budú zapájať do medzinárodných cvičení a záchranných operácií, aby  bolipripravené pomáhať pri katastrofách na Slovensku ajv ostatných krajinách Európy“, povedala Rut Erdélyiová, generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra SR. V súvislosti s klimatickými zmenami počet záchranárskych výjazdov neustále stúpa. Prírodné katastrofy zasiahnu na Slovensku v priemere viac ako 60 000 ľudí ročne, ktorým je následne poskytovaná pomoc záchranármi. Proaktívnymi adaptačnými opatreniami sa snažíme znižovať negatívne sociálne, ekonomické a environmentálne dôsledky klimatickej zmeny“, dodala Rut Erdélyiová.

 

Posudzovanie prvých projektov bude už koncom septembra

„Moduly špecializovaných záchranných tímov zastrešia základné zložky integrovaného záchranného systému. Projekty môžu realizovať v partnerstve s organizáciami, ktoré sa venujú záchrane životov“ozrejmil Rastislav Igliar, riaditeľ odboru adaptácie na klimatickú zmenu sekcie európskych programov Ministerstva vnútra SR. Prvé kolo posudzovania doručených žiadostí k otvorenej výzve bude 30. septembra 2015,  ďalšie kolá hodnotenia prebehnú následne každé 2 mesiace. Ďalšie výzvy v tejto téme bude rezort vnútra vyhlasovať v závislosti od vývoja potrieb vyplývajúcich z mimoriadnych udalostí a vývoja dopadov klimatickej zmenyna Slovensku.

 

V prípade otázok sa žiadatelia môžu obrátiť na vyhlasovateľa výzvy prostredníctvom e-mailu metodika.adapt@minv.sk. Znenie výzvy spolu s potrebnými prílohami sú zverejnené na www.op-kzp.sk.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: MVSR
815
Autor: MVSR

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign