Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Modernizácia dvoch najväčších ČOV na Slovensku sa skončila

      Investícia je príspevkom Slovenska k čistejšiemu Dunaju

 

BVS  |MM|  Dnes boli v Bratislave po rekonštrukcii uvedené do prevádzky čistiarne odpadových vôd (ČOV) vo Vrakuni a Petržalke. Investíciu za takmer 29 miliónov eur, spolufinancovanú z Kohézneho fondu EÚ, štátneho rozpočtu a rozpočtu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), slávnostne odovzdal do užívania  štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz, spolu s primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom a generálnym riaditeľom BVS Zsoltom Lukáčom.

 

Realizácia projektu pod názvom „ Odkanalizovanie podunajskej časti bratislavského regiónu“ sa začala v roku 2013 a skončila na sklonku minulého roka. Jej hlavným cieľom bolo obmedziť vypúšťanie tzv. nutrientov ( dusíka a fosforu) z ČOV vo Vrakuni a v Petržalke do dunajských vôd. V súčasnosti sú obe najväčšie čistiarne na Slovensku v skúšobnej prevádzke a ich činnosť zodpovedá  aktuálnej  európskej i slovenskej legislatíve.

 

Predmetom rekonštrukcie čistiarní boli predovšetkým modernizácie vodných liniek a inštalácie technológií na odstraňovanie nutrientov. Dodávateľom prác vo Vrakuni bolo konzorcium na čele so stavebnou spoločnosťou Strabag, technologickú časť dodala firma Arko Technology z Brna. ČOV Petržalka zmodernizovalo konzorcium vedené Doprastavom, technológiu zabezpečili bratislavské firmy Vodohospodárske stavby a Aquastav.

 

Kapacity čistiarní postačia na najbližších tridsať rokov rozvoja bratislavskej mestskej aglomerácie pre 850 tisíc ekvivalentných obyvateľov. Sú schopné sa vyrovnať s vyšším hydraulickým zaťažením v určitých ročných obdobiach a vďaka progresívnym technológiám budú produkovať menej nepríjemne zapáchajúcich aerosolov ako doteraz.

 

Ekologický význam rekonštrukcie je celoeurópsky,  prispieva k čistejším vodám Dunaja a lepšiemu životnému prostrediu podunajských štátov.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign