Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Mokrade sú plné vody a voda je život. Náš život.

BROZ |MM|  Svet  sa snaží obnovovať, rozširovať a chrániť mokrade. Vieme o ich kľúčovom význame pri adaptácii na klimatické zmeny. Vieme o ich neuveriteľnom rastlinnom a živočíšnom bohatstve. Vieme o ich kráse. Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) sa podieľa na tom, aby Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré idú v rozširovaní mokradí príkladom.

Mokrade, to sú rieky, potoky, jazerá, rybníky, rašeliniská, močiare... Zadržiavajú v sebe veľké množstvo vody, ktorú postupne uvoľňujú do prostredia, a presne tak to v krajine potrebujeme. Táto potreba nie je rozmar a nie je pre nás vedľajšia. Je to hlavná potreba. Ba čo viac, je to najhlavnejšia podmienka pre náš život. Nevyhnutná pre získavanie zdrojov pitnej vody, zdrojov pre získavanie potravy a ekologickej stability krajiny.

2. február je svetový deň mokradí. Pri tejto príležitosti hovorí predseda BROZ, Tomáš Kušík: „Uvedomujeme si ich úlohu v našich životoch. Aj preto sme v BROZ za 22 rokov našej ochranárskej práce obnovili za pomoci viacerých projektov LIFE už viac ako 1 200 ha mokradí. A stále pokračujeme. Desiatky týchto najcitlivejších území – väčších či menších – sme obnovili rukami a rýľmi. Pri sprietočňovaní dunajských ramien je nevyhnutné použiť aj ťažšiu techniku. Ich obnovenú tvár modelujeme práve tak, aby voda svojou energiou ľahko dokončila našu snahu do ich niekdajšej dokonalo meniacej sa podoby. Mokrade sme takto obnovili v územiach na Záhorí, v okolí slovenského úseku Dunaja nižšie pod Bratislavou v Dunajských luhoch a aj v Bratislave“,  „Návrat vody do krajiny patrí stále medzi naše úlohy s najvyššou prioritou“ dodáva Tomáš.  

 

Jednou zo široko-ďaleko najznámejších mokradí v okolí Bratislavy a na Slovensku je Šúr - národná prírodná rezervácia. Mokraď vznikla približne pred desaťtisíc rokmi a po celý čas od svojho vzniku, s nedávnou, od čias vzniku vlastne malou prestávkou, zbiera prítoky vôd z potokov tečúcich z priľahlých Malých Karpát. Šúr sa nachádza v územnej depresii medzi Svätým Jurom a Chorvátskym Grobom. Tento fascinujúci kus unikátneho barinato-slatinného jelšového lesa spolu s jeho suchou časťou – xerotermným Panónskym hájom, je najväčším zachovalým územím tohto typu v strednej Európe. Šúrsky, periodicky zaplavovaný les nám svojím vlhkým mokraďovým charakterom po celý rok plní nevyčísliteľné ekosystémové služby. Svojou vlhkosťou osviežuje okolie, poskytuje útočisko a domov pre nesmierne množstvo druhov živočíchov a rastlín, z ktorých niektoré sa vyskytujú len a len v ňom. Vplyv tohto prírodného pokladu na mikroklimatické podmienky nášho okolia je veľmi dôležitý a len ťažko by sa nám žilo v tomto prostredí bez neho. Človek mal však viac ráz ambície ho aj zničiť. Našťastie ho mnohí vytrvalo bránili a aj sám svojim charakterom dokázal prežiť a dočkať sa pomocnej ruky ochranárov, ktorí mu pred niekoľkými rokmi obnovili vodný režim. Dnes ho opäť ohrozuje negatívny tlak ľudskej činnosti- plánovaná výstavba priamo na hranici rezervácie. Veríme, že sa nám spoločne podarí ho ochrániť tak, aby ďalšie tisícky rokov bol oázou pokoja a vzorom nášho rešpektu k prírode.

Mokrade budeme potrebovať stále viac. Nikde sa človek neskryje pred klimatickou zmenou.  Pretože tam kde žijeme potrebujeme vodu. Naše prispôsobenie sa zmene klímy, nás vedie priamkou k zachovávaniu a obnovovaniu prírody a mokradí.

                                             


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign