Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Múzeum colníctva a finančnej správy je opäť otvorené

Finančná správa SR |MM|   BRATISLAVA – 26.01.2018: Finančná správa má opäť svoje múzeum. Prezident finančnej správy František Imrecze otvoril dnes v Devínskej Novej Vsi Múzeum colníctva a finančnej správy. Stalo sa tak pri príležitosti Medzinárodného dňa colníctva, ktorý sa oslavuje od roku 1983 na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu. Múzeum colníctva a finančnej správy bude otvorené v zimnej sezóne každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00 hod.

V bratislavskej Devínskej Novej Vsi - na hranici bývalých obchodných ciest za čias Rakúsko–Uhorska – otvorila finančná správa Múzeum colníctva a finančnej správy. Novú expozíciu pripravila finančná správa v budove, ktorá kedysi slúžila ako mýtnica (Kendeffyho dom). Postavená bola okolo roku 1771.

Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti Moravy sa však spomína už v roku 1715. Píše sa v nej o stanici kontrolujúcej vývoz palivového dreva a dobytka do Rakúska. Sídlila zrejme na jednej z hlavných diaľkových ciest, ktorých súpis obnovila Mária Terézia v roku 1751. „Je v tom veľká symbolika – otvoriť múzeum colníctva a finančnej správy na mieste, ktoré významnou mierou prispelo k obchodu, transportu tovarov a cestovania v Európe od čias stredoveku,“ povedal pri otvorení prezident finančnej správy František Imrecze.

„Múzeum bude v zimnej sezóne otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00 hod. Počas jarnej a letnej sezóny budeme samozrejme otváracie hodiny predlžovať. Múzeum sa totiž nachádza pri cyklomoste, a preto v turisticky atraktívnejšej sezóne bude prístupné aj cez víkend. Expozíciu stojí za to vidieť – nielen žiakom a študentom zo škôl, ale aj všetkým, ktorých zaujíma colníctvo a jeho história. Želám múzeu veľa návštevníkov, krásnych exponátov a pútavých prehliadok,“ doplnil pri oficiálnom otvorení prezident Imrecze.

Návštevník v múzeu uvidí ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spozná historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy a pracovné nástroje colníkov. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané colníkmi v súčasnosti (pašovaný tovar, nelegálny dovoz, falzifikáty známych značiek atď.).

Finančná správa dnes (26.januára) opätovne otvorila svoje múzeum po takmer štvorročnej prestávke. Na jar roku 2014 muselo najmenšie múzeum na Slovensku zatvoriť svoju expozíciu v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste z dôvodu rekonštrukcie mosta. V týchto priestoroch na pravom brehu Dunaja sídlilo múzeum od mája 2012. Pre rôzne administratívno-technické prekážky sa už múzeum do pôvodných priestorov nevrátilo. Momentálne tak sídli v Bratislave v mestskej časti Devínska Nová Ves (Istrijská ul. 49) v priestoroch prenajatých od mestskej časti.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign