Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Na Charitatívnom rómskom bále v Košiciach vydražili obrazy detí z MŠ na Luniku IX za úctyhodných 5200 eur

200
Na Charitatívnom rómskom bále v Košiciach vydražili obrazy detí z MŠ na Luniku IX za úctyhodných 5200 eur
RPA | 7. 4. 2013

Košice 7. apríla - V Košiciach sa včera pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa Rómov (8. apríl) uskutočnil Charitatívny rómsky bál. Organizovalo ho Rómske mediálne centrum v spolupráci s mestom Košice a Košice2013. Bál sa uskutočnil pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a poslanca NR SR Petra Polláka, primátora mesta Košice a poslanca NR SR Richarda Rašiho a zástupcu komunity Olašských Rómov na Slovensku Karola Rafaela. Bál sa konal v priestoroch Historickej radnice.

Súčasťou bálu bola aj dražba obrazov, ktoré namaľovali deti z Materskej školy na Luniku IX pod vedením Helmuta Bistiku. Deväť obrazov bolo vydražených za úctyhodnú sumu 5200 eur. Takto získané financie sú určené deťom v Materskej škole na Luniku IX. Časť týchto financií poslúži na nákup učebných pomôcok a časť bude slúžiť na úhrady školného. “Máme v škôlke okolo 25 detí, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť uhradiť školné vo výške 15 eur mesačne. Tieto financie im umožnia, aby mohli navštevovať materskú školu a ja verím, že toto bude najlepšia investícia do ich budúcnosti,” uviedla Anna Klepáčová, riaditeľka MŠ na Luniku IX.

V dražbe sa strhol doslova zápas o niektoré z obrazov. Novými majiteľmi obrazov sa stali Richard Raši, primátor mesta Košice, Peter Pollák – splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Franz Prueller – riaditeľ oddelenia sociálneho rozvoja Nadácie Erste z Viedne či viceprimátorka Renáta Lenártová. Najúspešnejším dražiteľom sa stal Róber Botoš z Košíc, ktorý jeden z obrazov vydražil za úctyhodných 2000 eur, a súčasne daroval jeden z obrazov primátorovi mesta Košice Richardovi Rašimu, “aby vedel, že Rómovia majú široké srdce a vedia dávať”, a Petrovi Pollákovi, “aby mal silu zastupovať na svojom poste všetkých Rómov na Slovensku.”

Na Charitatívnom rómskom bála sa zúčastnili nielen zástupcovia rómskych komunít z celého Slovenska, ale aj Maďarska, Rumunska, Česka, Ukrajiny, zástupcovia samospráv, podnikatelia, reprezentanti Nadáci Erste z Viedne a ďalší. Bál ma ambíciu oživiť v Košiciach tradíciu rómskych bálov.

8. apríl si Rómovia na celom svete pripomínajú ako svoj sviatok – Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Foto: RPA

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign