Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Na dovolenku len s platným cestovným pasom či občianskym preukazom

Prezídium PZSR |MM| Každý rok pred letnou turistickou sezónou evidujeme nárast počtu žiadostí o vydanie cestovných pasov pre dospelých i deti. Ročne vydáme v priemere 250 tisíc cestovných pasov.

     Dňom 26. júna 2012 vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. To znamená, že už takmer dva roky nie je možné zapísať údaje odieťati do cestovného pasu rodiča. Každý občan SR mladší ako 15 rokov, ktorý cestuje do zahraničiamusí mať vlastný cestovný doklad.

     Mnohí už v tomto období uvažujú nad výberom letnej dovolenky, zájazdov či pobytov. Preto už teraz odporúčame občanom skontrolovať si platnosť cestovného pasu, či občianskeho preukazu, ako aj doklady svojich detí. V súčasnosti je ideálne obdobie na vybavenie dokladov bez dlhého čakania. Prvé tri mesiace v roku sú obdobím, kedy býva najnižší  počet prijatých žiadostí o vydanie dokladu. Toto obdobie je zvlášťvhodné najmä na vybavenie cestovných pasov pre malé deti.A keďže teraz uplynú dva roky od kedy nie je možné uskutočniť zápisy do pasov rodičov, predpokladáme ešte väčší záujem o ich vydanie ako zvyčajne. Ten začína pred dovolenkovým obdobím už v máji, čo prináša zvýšený záujem občanov najmä o vydanie cestovného pasu. Pri cestách do vízových krajín treba brať do úvahy, že cestovný pas musí byť platný napríklad najmenej šesť mesiacov po udelení víza alebo opustení krajiny. O požadovanej dĺžke platnosti cestovného pasu z dôvodu udelenia víz, prípadne ostatných podmienok cestovania, je potrebné informovať sa na konkrétnom zastupiteľskom úrade štátu, do ktorého občan cestuje.

    

Ako vybaviť pas pre dieťa

     Žiadosť o vydanie cestovného pasu si môže občan podať na ktoromkoľvek oddelení dokladov, nemusí to byť iba v mieste trvalého bydliska.

     Rodič predkladá k žiadosti o vydanie cestovného pasu rodný list dieťaťa, správny poplatok,prípadne aj skôr vydaný cestovný pas  dieťaťa a svoj občiansky preukaz, príp. cestovný pas, ak nie je držiteľom občianskeho preukazu. Ak sú rodičia rozvedení alebo nezosobášení, žiadosť o vydanie môže podať ktorýkoľvek z nich, súhlas druhého rodiča sa nevyžaduje.

 

Správne poplatky

Vydanie cestovného pasu pre občana staršieho ako 16 rokov stojí 33 eur, pre občana od 6 do 16 rokov 13 eur a pre občana mladšieho ako 6 rokov 8 eur. Za vydanie cestovného pasu do dvoch pracovných dní zaplatí občan trojnásobok príslušnej sadzby a do 10 pracovných dní dvojnásobok príslušnej sadzby.

     Informáciu o vyhotovení nového dokladu je možné žiadateľovi zaslať prostredníctvom služby SMS notifikácia alebo e-mail notifikácia v rámci celého Slovenska. Táto služba nie je pre žiadateľa spoplatnená.

 

Platnosť cestovného dokladu

     Deťom do 6 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 2 roky, osobám mladším ako 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 5 rokov a občanom nad 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 10 rokov. Ak osoba staršia ako 16 rokov, ktorá už má platný cestovný pas požiada o vydanie ďalšieho, druhý cestovný pas sa vydá s platnosťou na 5 rokov.

 

Ako sa vyhnúť stresu pri fotení detí

     Ideálne je deti vopred na fotenie pripraviť. Podrobne im vysvetliť a popísať ako celý proces prebieha. Naši pracovníci majú s fotením malých detí bohaté skúsenosti i trpezlivosť. Mnohé oddelenia sú vybavené hračkami i detským kútikom. Detičky, ktoré nevedia samostatne sedieť sa fotografujú tak, že rodič si oblečie špeciálnu „zásteru“, ktorá bude tvoriť pozadie fotografie a dieťatko si zoberie na ruky alebo posadí na kolená tak, že si ho chrbátikom oprie o seba. Fotenie sa opakuje, pokiaľ nie je dieťa pre potreby dokladu vhodne zachytené.

 

Splnomocnenie na cestu s iným než rodičom

     Dieťa, ktoré necestuje s rodičom sa podľa slovenského zákona o cestovných dokladoch nemusí preukázať súhlasom rodiča. Čo sa týka podmienok cestovania iných krajín, odporúčame občanom informovať sa pred cestou napr. na príslušnom zastupiteľskom úrade krajiny, alebo cestou ministerstva zahraničných vecí, či krajina do ktorej dieťa cestuje takýto súhlas vyžaduje.

 

Čo v prípade straty pasu

     V prípade, že nemôžete nájsť svoj cestovný doklad, jeho stratu alebo odcudzenie je potrebné bezodkladneohlásiť na oddelení dokladov alebo mimo stránkových hodín na  obvodnom oddelení Policajného zboru, ak dôjde k udalosti v zahraničí, tak na zastupiteľskom úrade SR. Za stratu alebo odcudzenie neplatného cestovného pasu sa zvýšený správny poplatok nevyberá. V prípade, ak občan stratil, alebo mu ukradli cestovný pas, jeho stratu či krádež oznámil polícii a potom ho našiel, v žiadnom prípade ho nemôže ďalej používať. Je potrebné ho odovzdať na oddelení dokladov. Môže sa totiž stať, že ak sa pri kontrole občan preukáže cestovným pasom, ktorý je evidovaný v databáze stratených a odcudzených dokladov, môže byť podozrivý zo zneužitia tohto dokladu, pričom vstup na územie iných krajín mu nebude umožnený, alebo si  môže spôsobiť ďalšie nepríjemnosti, náklady a stratu času.

 

Ďalšie dôležité informácie sú verejnosti prístupné

http://www.minv.sk/?cestovne-pasy


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign