Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Na Záhorí bolo skladisko drog z Východnej Ázie

815

Prezídium PZSR |MM| V stredu 6.11.2013 večer Národná kriminálna agentúra zadržala počas medzinárodnej protidrogovej akcie 1,2 tony prekurzorov v Senici v trnavskom kraji. 

V prípade išlo o medzinárodnú policajnú akciu 7 členských krajín Európskej únie, ktorej súčasťou bola aj Slovenská republika. Partnerské protidrogové služby týchto krajín zorganizovali monitorovanie tranzitu veľkého množstva drogových prekurzorov v rámci kontrolovanej dodávky z Východnej Ázie do Západnej Európy. Pôvodne mala byť Slovenská republika tranzitnou krajinou. 

Po zmene situácie bolo nevyhnutné operatívne zareagovať, pretože bezpečnostné zložky jednej zo zúčastnených krajín zistili cieľ, respektíve „medzistanicu“ dodávky, ktorý bol identifikovaný ako bližšie nestotožnené miesto na západe Slovenska. 

Nepretržitou a intenzívnou komunikáciou slovenských orgánov polície so zahraničnými partnermi bolo zistené, že miestom vyskladnenia drogových prekurzorov je bližšie neurčený objekt v Senici. Policajti NAKA P PZ, ktorí riadili medzinárodnú akciu na území SR, prostredníctvom operatívnej činnosti zistili a identifikovali objekt, kde sa kontrolovaná dodávka zastavila. Odhalili skladový priestor, kde sa dlhšiu dobu uskladňovali drogové prekurzory. Následne sa prebaľovali do menších transportných balení a štítkovali falošnými (nepravdivými) etiketami. Tieto mali zastrieť skutočný obsah zásielok, keďže nápisy etikiet obsahovali názvy legálnych chemikálií. 

V stredu, 6. 11. 2013 policajti vykonali zásah, pri ktorom boli zadržaní dvaja cudzí štátni príslušníci. Na mieste boli vykonané zaisťovacie úkony a ďalšie procesné úkony na základe požiadavky zahraničných partnerov. Po zadokumentovaní miesta činu a výsluchu zadržaných osôb, boli osoby prepustené na slobodu. V uvedenej veci naďalej prebieha rozsiahle vyšetrovanie, do ktorého sú zapojené zahraničné policajné a justičné orgány. 

Počas slovenskej časti medzinárodnej operácie policajti NAKA P PZ zaistili 1,2 tony (1200 kilogramov) drogového prekurzoru určeného na výrobu amfetamínového typu drogy MDMA (extázy). Z takéhoto množstva prekurzoru by sa dalo jeho chemickou premenou vyrobiť zhruba 750 kilogramov drogy. Z uvedeného množstva by bolo možné vyrobiť zhruba 10 – 12 miliónov tabliet extázy. Hodnota takéhoto množstva drog sa na čiernom trhu pohybuje od 60 do 90 miliónov EUR v závislosti od koncentrácie účinnej látky a dopytu. 

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci pre drogovú trestnú činnosť. Na Slovensku nebola zatiaľ obvinená žiadna osoba. Ostatné vyšetrovanie prebieha vo zvyšných členských krajinách.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign