Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Náklady na SN zaplatíme všetci a reklamu si predá dodávateľ média

Miloš MajkoDátum17. 04. 2013 02:16:48TémaFirmy a podnikanie
24

Na včerajšom zasadaní  MsZ v jednom z posledných bodov programu, poslanci  MsZ odúhlasovali návrh súčasného dodávateľa  SN na komercionalizáciu tohto v podstate verejno právneho média. Pripomeniem podstatu problému, ktorý som videl a stále v tejto veci vidím ja:

"Vydavateľ  Petit press  a.s.  listom oslovil prednostu  MsÚ s ponukou  na čiastočné zlacnenie realizácie novín s tým, že ako protihodnotu požaduje možnosť komercionalizácie tohto média občanov mesta. Povedané inak a jednoduchšie, minimálne náklady spojené s realizáciou novín si my občania stále uhradíme a  dodávateľ si na našich novinách zarobí predajom reklamy. 

Pre bežného človeka možno otázka nepodstatná, ba dokonca vec, ktorou sa ani len nebude zaoberať. Pre človeka znalého problematiky však podstatná informácia. V meste sú totiž domáci podnikatelia po dlhé roky platiaci dane, ktorí majú vo svojom portfóliu tiež vydávanie médií, pre ktoré je príjem z reklamy jediným spôsobom príjmu. Priživenie sa na médiu patriacom samotným občanom zo strany  tlačiarne, resp. realizátora tohto v podstate verejnoprávneho média, by z našich spoločných peňazí  Petit pressu nepochybne ponúklo vážnu konkurenčnú výhodu pred ostatnými médiami.

Žiadnemu podnikateľskému  subjektu nič nebráni zapojiť sa do konkurenčného boja vydávaním akéhokoľvek periodika na území nášho mesta. Sloboda podnikania zaručuje možnosti  vytvoriť si médium akékoľvek, no všetci musia mať rovnaké šance a podmienky, resp. je neprípustné,  aby niekto  mal umožnené podnikať spôsobom, ktorý  je navrhovaný v predmetnej ponuke.

Ani jedného z podnikateľov,  poslanci  MsZ nesmú  konkurenčne zvýhodniť  tým, že vydávanie samotného periodika  zaplatia z daní daňových poplatníkov a  jednému z podnikateľov umožnia zarábať už na jeho existencii a to v podstate na úkor tých, ktorí vydávanie periodika financujú."

Toľko z článku publikovaného dva dni pred zasadaním  MsZ.

Na samotnom rokovaní  MsZ som sa prihlásil a po odhlasovaní poslancami som vystúpil s oslovením poslancov, v ktorom som ich v skratke oboznámil s faktami uvedenými v citovanom článku a ešte raz som vysvetlil, že zdvihnutím ruky  ZA, významným spôsobom zvýhodnia súčasného dodávateľa a to tým, že mesto  Sereď, teda daňoví poplatníci sa naďalej budú skladať na náklady  SN a zisk z reklamy bude plynúť do súkromných rúk. 

Zvýhodnenie pre mesto je v súvislosti s následkami pre ostatné média podľa mňa úplne zanedbateľné. Najmä v situácii, kedy  dodávateľovi odpadli aj starosti s distribúciou  SN do domácností. Aj túto povinnosť si na seba zobralo mesto  Sereď.

Ďalej som primátora mesta oboznámil s faktom, že napriek dlhodobej verejnej deklarácii transparentnosti v zadávaní zákaziek  mesta, na túto závažnú vec výberové konanie vypísané nebolo, ba dokonca nebol ani vykonaný prieskum trhu. Jasne a zrozumiteľne ešte pred hlasovaním, som primátorovi mesta oznámil,  že poznám minimálne jednu firmu, ktorá má o toto záujem a je ochotná súťažiť. Primátor mesta  Ing. Martin Tomčányi povedal, že sa jedná iba o návrh, tento bol však následne takmer jednohlasne poslancami  MsZ schválený.

Pripomínam, že mi je jedno o akú firmu sa jedná, ba dokonca aj v akej veci. Včerajšie rozhodnutie poslancov  MsZ je však precedensom a občan nemôže vedieť, kedy a v čom ďalej, budú vybraní jedinci či firmy poslaneckým zborom zvýhodnené  pred ostatnými podnikateľmi.

O tom, že podľa predložených materiálov  poslancom  MsZ,  ponuka  záujemcu  bola napísaná o tri dni neskôr, ako bol jej obsah prerokovaný redakčnou radou a odsúhlasený  je asi zbytočné detailne sa zmieňovať.

Nijako nespochybňujem výsledok hlasovania poslaneckého zboru (i keď účasť pri hlasovaní bola nízka), no mám taký dojem, že hlasovanie bolo výlučne formalitou s vopred jasným výsledkom.

Následne som  niektoré skutočnosti chcel upresniť v rozhovore s primátorom mesta, ten ho však odmietol s tým, že sa k veci vyjadrí hovorca mesta  Bc. Ľubomír Veselický.

Obidve videá prinášame  divákom  SOL a 24TV.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Drahuš Ujlaky | 17-04-2013 11:01:59
Ak môžem niečo, tak ja o tieto tlačené SN nemám ani záujem a budem rád ak mi to ani nebude mesto dávať do schránok lebo reklamne letáky mi už skoro na 50% plnia koše.Ved čo ma zaujíma si prečítam na stránke mesta alebo SOL. Defakto platím aj SN aj Odpad a produkujem odpad čo ani nechcem.
Jozef | 17-04-2013 10:09:59
p. poslanec furtnasraty sice nepochopil co chcel M.M. vo svojom vystupeni povedat, ale v zapati priznal, ze ho to ani nezaujima. Ved naco? Ved to bol len podnet od volica.
Nejak mi skyselil usmev po tom videu.

Napr. v Dubnici mesto tiez vydava mestske noviny. Po odhlasovani a schvaleni tiez povolili reklamu na svojich strankach.ALE. Zisk z tejto reklamy ide naspat do mestskej kasy a su z neho tieto noviny ciastocne financovane.
Ale co, ked na to mame...

Odo dnes uz nebudem volat sudruhov z radnice "tatkovia mesta", ale "macochy mesta".

Som zvedavy z coho budu sudruhovia rozdavat nabuduce, ked naseru este viac ludi.
A nezabudnite si na to sudruhovia pripit. Ste v okruhu do 50 m od miesta, kde sa konaju nabozenske obrady.
Jaj, vlastne Vy len usrkujete.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign