Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Návrh na tretiu zbraňovú amnestiu odsúhlasil gestorský výbor NR SR, platiť by mala od 1. decembra

815

MVSR |MM|  Návrh na tretie kolo zbraňovej amnestie odsúhlasil 7. októbra 2014 gestorský Výbor pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR,  ako aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Parlament o ňom rozhodne na 39. schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 14. októbra 2014.   Návrh príslušnej novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive  pripravilo ministerstvo vnútra.  Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania by mal platiť od 1. decembra 2014 do 31. mája 2015.

Po úspešných dvoch amnestiách vyhlásených v rokoch 2005 a 2009, kedy občania odovzdali takmer osemtisíc nelegálne držaných zbraní, podpredseda vlády minister vnútra Robert Kaliňák očakáva, že by sa toto číslo mohlo zaokrúhliť na desaťtisíc.

Tretia zbraňová amnestia bude trvať šesť mesiacov a rovnako ako v predchádzajúcich dvoch budú môcť občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek policajnom útvare. Zbrane budú podrobené balistickému skúmaniu a v zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu.

V predchádzajúcich dvoch kolách zbraňovej amnestie tak prepadlo v prospech štátu z celkového počtu 7830 odovzdaných zbraní 631 z nich. Pričom 323 z týchto zbraní patrilo do kategórie zakázaných zbraní, teda zbraní samočinných, podomácky vyrobených, vojenských zbraní alebo zbraní s tlmičom.

 

Cieľom zbraňovej amnestie je zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým zníženie rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti. Ako minister vnútra Robert Kaliňák zdôraznil, práve zbraňové amnestie pomohli o polovicu znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013.

Ministerstvo vnútra SR do budúcnosti uvažuje aj nad zavedením balistického registra, zjednodušenie nazývaným aj strelecká DNA. Register bude nápomocný pri dokazovaní a objasňovaní trestných činov. Spočíval by v tom, že z každej zaregistrovanej zbrane sa vyhotoví digitálny záznam stôp z nábojníc a striel z nej vystrelených, ktoré bude Kriminalistický a expertízny ústav PZ vyhodnocovať na automatizovanom balistickom porovnávacom systéme.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign