Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Nový projekt voľného sedenia v meste – Sadni si!

815

Jednou z priorít vedenia mesta je kvalitný verejný priestor. Mesto funguje dobre, keď sú v ňom dobré vzťahy. A kvalitný verejný priestor, v ktorom ľudia môžu tráviť čas v príjemnom a bezpečnom prostredí, k dobrým vzťahom prispieva. Novým impulzom je aj projekt voľného sedenia v meste – Sadni si! Projekt vychádza z podobných riešení v svetových metropolách a predstavuje spôsob, ako navýšiť možnosti posedenia, oddychu, ale aj stretávania sa v meste bez vytvárania stálych bariér.


„Voľné sedenie, kde by si mohli obyvatelia len tak posedieť vo svojich mestách vo verejnom priestore, som videl a zažil v New Yorku či v Paríži. Chceme, aby mali ľudia Bratislavu radi, aby bola ich a voľné sedenie je jeden zo spôsobov, ako k tomu prispieť. Verím, že sa tento koncept chytí a budeme ho v Bratislave rozširovať po celom meste. Kultivácia verejného priestoru a projekty tohto druhu bude jedna z kľúčových úloh novovzniknutého Metropolitného inštitútu Bratislavy,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Projekt Sadni si! prináša do centra Bratislavy nové mobilné sety na sedenie. Bratislavčania aj turisti tak budú mať v teplých mesiacoch viac možností si oddýchnuť alebo iba tak posedieť s priateľmi. Sedenie rovnakej značky nájdete napríklad aj v parkoch v Paríži.

Prvé mobilné sety sa budú od dnes postupne vykladať na Primaciálnom námestí a pred Starou tržnicou. Ďalšou plánovanou lokalitou je nábrežie Dunaja pri Propeleri a postupne by začiatkom leta mali pribudnúť aj ďalšie sety v lokalitách na Komenského námestí, Treskoňovej ulici, Námestí SNP a Kamennom námestí. Celkovo by malo byť v centre, ale aj v širšom centre mesta 80 stolov a 240 stoličiek.

Projekt je realizovaný v spolupráci s komunitami a partnermi žijúcimi a pôsobiacimi na námestí, hlavným mestom Bratislava, mestskou časťou Staré mesto, spoločnosťou Volkswagen Slovakia a Nadáciou Slovenská sporiteľňaV budúcnosti bude projekty zlepšovania verejného priestoru vrátane rozširovania Sadni si! zastrešovať Metropolitný inštitút Bratislavy, kde bude postupne vznikať manuál verejných priestorov, ako aj mnohé aktivity, zamerané na zapojenie obyvateľov Bratislavy do života a rozvoja mesta.

Výhodou mobilného sedenia je, že stoličky a stoly nie sú fixne upevnené. Je možné si ich voľne posunúť podľa potreby, či už z tieňa do slnka, alebo tak, aby ste mali lepší výhľad, prípadne tak, aby vedela pokope sedieť aj väčšia skupinka kamarátov. V zime budú tieto sety uskladnené a v meste tak nepribúdajú stále bariéry, ktoré by počas chladných mesiacov nemali využitie.

O udržiavanie aj uskladňovanie stolov a stoličiek sa budú na základe zmluvy o výpožičke starať prevádzky v ich okolí. Zároveň majú dbať aj na čistotou mobiliáru, nahlasovanie poškodenia či ochranu pred poškodením. Nejde pritom o klasické letné terasy prevádzok, ktoré budú tieto prevádzky aj obsluhovať. Na setoch bude jedinečné práve to, že na nich môžu užívatelia konzumovať aj vlastné jedlo a nápoje (samozrejme s výnimkou tvrdého alkoholu).

Projekt Sadni si! budete môcť sledovať na sociálnych sieťach s hashtagom #Sadnisi a na Facebooku – Bratislava – hlavné mesto SR. Bližšie informácie nájdete aj na webovej stránke mesta: https://bratislava.sk/sk/sadni-si.

 

zdroj: www.bratislava.sk


Fotogaléria k článku:

815
Autor: www.bratislava.sk

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign