Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Nový výskum o pravicovom extrémizme

Smeruje verejná mienka na Slovensku k podpore ideí krajnej pravice?

Romano nevo ľil

BRATISLAVA, 4.júla, 2012. Nadácia otvorenej spoločnosti ‐ Open Society Foundation (NOS‐OSF) a Centrum pre výskum etnicity (CVEK) vydávajú výskumnú správu Verejná mienka v oblasti pravicového extrémizmu. Odpovedá na otázky aký je potenciál šírenia pravicového extrémizmu na Slovensku a aká je podpora pravicového extrémizmu slovenskou verejnosťou.
Zber dát prebehol v dvoch etapách. Reprezentatívny dotazníkový prieskum realizovala agentúra FOCUS v januári 2011 na vzorke 1005 respondentov. Kvalitatívnu časť výskumu v podobe fókusových skupín realizoval CVEK v júni 2011. Autorkami výskumnej správy sú sociologičky Elena Gallová Kriglerová a Jana Kadlečíková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
Výskum je jedinečný v tom, že sa venuje problematike pravicového extrémizmu v širších súvislostiach. Mapuje nielen skúsenosti respondentov s prejavmi pravicového extrémizmu, ale aj postoje a názory verejnosti, ktoré tvoria podhubie pravicového extrémizmu.


Dôležité zistenia
Verejnosť sa stretáva s prejavmi pravicového extrémizmu predovšetkým v médiách a na internete. Tieto prejavy majú najmä podobu násilných či nenávistných vyjadrení voči ľuďom odlišnej rasy alebo etnicity. Voči šreniu ideí pravicového extrémizmu prostredníctvom internetu je verejnosť tolerantnejšia, preto predstavuje väčšie riziko do budúcnosti než iné médiá.
Celkovo však verejnosť vníma šírenie myšlienok pravicového extrémizmu vo verejnom priestore negatívne a stavia sa odmietavo k ich podpore. Viac ako 45% respondentov by zakázalo združeniam pravicových extrémistov stretávať sa, hoci významnému počtu opýtaných by neprekážalo ak by niekto z ich známych bol prívržencom pravicového extrémizmu.
Napriek tomu, že pravicovo extrémistické združenia sú spoločnosťou odmietané, podpora rôznych ideí, ktoré tieto združenia propagujú je pomerne vysoká. Výskum ukázal, že malá časť populácie (8,3%) sa výrazne prikláňa k všetkým skúmaným ideových zdrojom pravicového extrémizmu, výrazne veľká časť populácie súhlasí s viacerými jeho ideami (75,5%) a zvyšok populácie (16,1%) má odmietavý postoj k ideám pravicového extrémizmu.
Konkrétnejšie sa príklon k myšlienkam pravicového extrémizmu prejavuje v podobe pretrvávajúcich a hlboko zakorenených negatívnych postojov k menšinám. Vo vzťahu k niektorým menšinám by bola verejnosť ochotná akceptovať aj výrazne diskriminačné opatrenia potláčajúce ich ľudské práva (napríklad vo vzťahu k Rómom).
Ďalej výskum poukázal na to, že respondenti vnímajú Slovensko etnocentricky, teda ako krajinu „Slovákov“. Spolužitie s menšinami alebo cudzincami podmieňujú ich plným prispôsobením sa väčšinovej spoločnosti.

Príslušníci menšín a cudzinci by mali prejavovať svoju kultúrnu identitu iba v súkromnom živote, verejný priestor je určený majorite.

Riziko šírenia myšlienok pravicového extrémizmu v určitej časti populácie tiež súvisí so sklonom uprednostňovať autoritárske prvky. Viac ako tretina respondentov výskumu si myslí, že ak štát nevie zabezpečiť poriadok, mali by to urobiť ľudia sami, hoci aj násilím.

Výskumnú správu si môžete stiahnuť na www.osf.sk a www.cvek.sk.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign