Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Nový zákrok prináša nádej pacientom s achaláziou

815

FN Trnava |MM|   Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava bola včera (23. 10. 2014) prvýkrát na Slovensku prevedená perorálna endoskopická myotómia (POEM). Ide o zákrok, ktorý je určený pre pacientov s achaláziou - ochorením, pri ktorom sa neuvoľňuje dolný pažerákový zvierač a pacienti nemôžu prehĺtať. POEM je nová metóda, ktorej cieľom je endoskopická (bez nutnosti otvorenej operácie) úprava dolného zvierača takým spôsobom, aby bolo pacientovi zjednodušené prehĺtanie pevnej stravy a boli odstránené bolesti, ktoré sprevádzajú toto ochorenie.

 

Achaláziu je možné u pacientov riešiť viacerými spôsobmi. POEM sa realizuje endoskopicky a v celkovej anestézii. Vstup cez ústnu dutinu „bez jaziev“ je oproti iným metódam taktiež menej invazívny. Pacientovi po zákroku neostávajú na pokožke žiadne jazvy. Prvé skúsenosti s POEM boli publikované v roku 2010 a do súčasnosti bolo celosvetovo vykonaných viac ako 1000 zákrokov, v Európe viac ako 250.

 

„Perorálna endoskopická myotómia sa stáva metódou prvej voľby v liečbe achalázie a je to krok, ktorým endoskopia kráča v ústrety chirurgickým metódam,“ zhodnotil gastroenterológ doc. MUDr. Jan Martínek, PhD., ktorý ako prvý na Slovensku zákrok realizoval.

 

Ing. Martin Tabaček, riaditeľ FN Trnava, vysvetľuje dôvody zavedenia zákroku: „Dopyt po tomto výkone prišiel zo strany pacientov, ktorí trpia achaláziou. Proces zavedenia nového zákroku je vždy zložitý, ale je veľmi dôležité, aby nemocnica po medicínskej stránke napredovala a držala sa svetových trendov. Rozširovanie množstva a ponuky výkonov je dôležité taktiež kvôli ekonomickej stabilizácii a rozvoju zdravotníckeho zariadenia.“

 

POEM charakterizuje endoskopický vstup cez ústnu dutinu. Lekár zavedie endoskop medzi sliznicu a svalovinu pažeráka. Následne veľmi opatrne vytvorí postupnou preparáciou tunel až do žalúdka. Po týchto úkonoch lekár prevedie na dolnom zvierači pažeráka rez dlhý 8 - 15 cm a miesto uzavrie malými endoskopickými klipmi. Celý zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá 60 - 120 minút. Pacient je sledovaný na oddelení 2 - 3 dni.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: FN Trnava
815
Autor: FN Trnava

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign