Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

O čom je práca voleného zástupcu v samospráve ?

Monika MajkováDátum08. 04. 2014 09:40:14TémaBlogy

Jozef Bakša |  Blížia komunálne voľby do samospráv obcí a miest. Pozorujúc prácu poslancov v niektorých obciach začínam mať pochybnosti o tom, či poslanci vôbec vedia prečo sú poslancami, od koho a aký dostali mandát a akými nástrojmi pri výkone poslaneckého mandátu v zmysle príslušnej legislatívy disponujú.    

       Niektorí páni poslanci v jednotlivých obecných zastupiteľstvách by si mali vstúpiť do svedomia a prejsť sebareflexiou. Pri pomyslení na nadchádzajúce voľby by sa mali zamyslieť nad tým o čom im vlastne ide.   

        Aktuálni poslanci  by sa mali pozrieť späť, porozmýšľať a zhodnotiť, či  počas štyroch dispozície s volebným mandátom vykonali to čo si predsavzali ( samozrejme len v prípade, že nejaké predsavzatie a vízie mali ). Chcem poprosiť všetkých starých aj nových kandidátov na budúcich poslancov do obecných zastupiteľstiev, aby si rozmysleli do čoho idú. Byť poslancom totiž  neznamená len požívať honor poslanca  a raz za dva, tri mesiace sa zastaviť na zasadnutí obecného zastupiteľstva, pohostiť sa a hlasovať podľa napísaného scenára.  Byť poslancom v obci, zástupcom obyčajných človiečikov – voličov,  má  byť poslaním. Poslanec by si mal uvedomiť, že má splnomocnenie od voličov svojej obce. Ako poslanci si musíte uvedomiť, že práve Vy ste tí, čo prezentujú, zastupujú a hlavne obhajujú  záujmy obyvateľov obce. Proti zlu, finančným skupinám, korupcii a často aj proti srsti starostu či primátora.

         Ak  však poslanec túto činnosť cíti ako príťaž ( čo som už tiež počul)  tak nech sa na to jednoducho vykašle, odíde do kúta  a premýšľa nad tým, prečo vlastnej poslancom chcel byť.  Skutočná práca poslanca, ktorému ide o obec totiž spočíva práve v tej drobnej latentnej  mravenčej práci. Poslanec je ten, kto má registrovať  aj problémy, ktoré nikto nevidí, prípadne ich z rôznych dôvodov nechce vidieť.   Poslanec má poznať nielen problémy svojich voličov ale aj problémy mesta ako právneho subjektu či komunity.  Poslanec však nemôže byť poslancom bez toho, aby sa pýtal úradníkov na úrade pýtal,  vyhľadával informácie   a doslova bojoval, aby ich mal dostatok na kvalifikované rozhodnutie o ďalšom smerovaní obce. Poslanec, aj  keď to nemá priamo v zákone má byť aj akýmsi strážnym psom mesta, obce, jej orgánov a organizácii, hlavne v obciach, kde je pasívna občianska verejnosť.  Mal by postrehnúť a upozorniť na prípadné porušenia zákonov zo strany týchto orgánov a navrhnúť efektívne legálne riešenie.

         Na sklonku príslušného volebného obdobia býva dobrým zvykom vo vyspelých demokraciách,  ako aj  v mnohých územných samosprávach na Slovensku, že poslanci obecných zastupiteľstiev predkladajú svojim voličom zrkadlo práce za štvorročné obdobie ( niektorí poslanci to robia každoročne ). V tomto zrkadle prezentujú o čo sa počas volebného obdobia snažili, aké konkrétne návrhy im v zastupiteľstve prešli,  a čo a z akého dôvodu sa im  splniť nepodarilo.  Prezentujú svoju aktivity  a reálny dopad ich poslaneckej činnosti na komunitu.  Prosím pánov poslancov v územných samosprávach na Slovensku, nech si takéto zrkadlo spravia, ak nie pre voličov tak aspoň pre seba.

         A voličom dávam do pozornosti, aby takéto zrkadlo za štvorročné volebné obdobie svojim poslancom v obciach nastavili.

         A v súčasnosti pôsobiaci poslanci by sa mali pre prípadnú kandidatúru na ďalšie volebné obdobie rozhodnúť len po tom ako sa do takto nastaveného zrkadla pozrú.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign