Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

O elektronické služby dopravných evidencií je záujem, eID karty má už viac ako 800-tisíc Slovákov

MVSR |MM| Elektronické občianske preukazy /eID karty/, ktoré Slovenská republika  vydáva od 1. decembra 2013, malo k 30. aprílu tohto roka 804 711 slovenských občanov. O certifikáty k bezplatnému vytvoreniu zaručeného elektronického podpisu požiadalo 38 597 občanov.

Ministerstvo vnútra predpokladalo, že sprístupnenie e-služieb z oblasti dopravy, ktoré vychádzajú z každodenných potrieb občanov či podnikateľov, sa odrazí aj na záujme o elektronické občianske preukazy. Na ich využívanie je potrebný aktivovaný elektronický občiansky preukaz so  ZEP a v niektorých prípadoch tiež elektronické osvedčenie o evidencii vozidla, vydávané od júna 2010. 

Pre porovnanie: v apríli 2014 požiadalo o eID karty 43093 občanov, v apríli 2015 až  52046 občanov.

Ministerstvo vnútra 1. apríla sprístupnilo 40 e-služieb z oblasti dopravných evidencií /budovaných v rámci projektov E-služby pre osvedčenie o evidencii vozidla  a E-služby Národnej evidencie vozidiel  cez Operačný program informatizácia spoločnosti  financovaný  z Európskeho fondu regionálneho rozvoja/. Pre svoje záležitosti si môže občan  dohodnúť termín na dopravnom inšpektoráte, elektronicky vozidlo prihlásiť či vykonať zmenu v evidencii, požiadať o zapísanie alebo zrušenie elektronického splnomocnenia k evidenčným úkonom s vozidlom. S použitím ďalších  informačných služieb možno získať prehľad napríklad o exekútorských, súdnych, daňových alebo colných blokáciách vozidla, o kontrole jeho originality či o časovom priebehu držby vozidla a o všetkých evidovaných udalostiach vykonaných s vozidlom. K dispozícii sú aj elektronické žiadosti o obnovenie osvedčenia vozidla po strate či odcudzení, nahlásenie straty alebo odcudzenia či nahlásenie nálezu osvedčenia.  Prístupné sú aj možnosti získať podrobný prehľad o povinnom zmluvnom poistení,  o technických či emisných kontrolách, o štruktúre všetkých  vlastníkov vozidla či  o technických údajoch vozidla.  

Najviac využívanou službou z oblasti dopravy je podľa očakávania objednanie sa na vybavenie na dopravný inšpektorát, efektom ktorej je podstatné skrátenie čakacej doby na vybavenie.  Zaznamenali sme 907 rezervácií cez internet.

 

 

 

 

Prehľad počtu rezervácií termínov na dopravných inšpektorátoch:

·         Liptovský Mikuláš                    120

·         Bratislava                     91

·         Trenčín                         75

·         Banská Bystrica                       72

·         Senec                          68

·         Trnava                         49

·         Prievidza                                 36

·         Čadca                          35

·         Košice                         34

·         Nitra                            24

·         Košice – okolie                        19

·         Malacky                                   18

·         Zvolen                         18

·         Žilina                           18

·         Levice                          15

·         Nové Mesto n. Váhom  13

·         Lučenec                                   11

·         Nové Zámky                10

/na ostatných DI zaznamenali menej ako 10 žiadostí o rezerváciu/

Často používanou službou je tiež prihlásenie nového vozidla do evidencie importérom a tiež viaceré informačné služby, napríklad poskytnutie technických údajov o vozidle, informácie o  pôvode vozidla a podobne.

Do Národnej evidencie vozidiel sa  v priebehu apríla 2015 zaregistrovalo 9 predajcov vozidiel, ktorí e-služby prihlásenia nového vozidla intenzívne využívajú.

Aby mohol občan či podnikateľ využívať e-služby, musí byť držiteľom aktivovaného elektronického občianskeho preukazu, mať k dispozícii čítačku čipových kariet a prístup na internet.Podľa druhu služby je potrebné mať aj zaručený elektronický podpis. Je  potrebný napríklad v prípade, ak občan požaduje vydanie právne záväzného dokumentu alebo ak chce vykonať zmenu vlastníckych práv k vozidlu.

Podnikatelia okrem toho  potrebujú na určité služby platné splnomocnenie na zastupovanie, ktoré získajú registráciou v Národnej evidencii vozidiel. Podrobný návod, ako pritom postupovať, ministerstvo vnútra zverejnilo na portáli Elektronické služby MV SR.

Okrem úspory času sa používanie e-služieb odráža aj na správnych poplatkoch: pri e-službách, ktorých použitie je podmienené zaručeným elektronickým podpisom, je poplatok za každý úkon zlacnený o 50 %, najviac však o 70 eur. 

Všetky služby a informácie k nim sú používateľom a záujemcom k dispozícii na portáli Elektronické služby MV SR https://portal.minv.ska samozrejme tiež na portáli www.slovensko.sk

Okrem služieb z oblasti dopravy ministerstvo vnútra už od decembra 2013 poskytuje e-služby z oblasti hlásenia pobytu a napríklad možnosť modifikovať si kontaktné údaje v evidenciách MV SR. Ďalšie služby čoskoro pribudnú, napríklad e-služby pripravované v rámci projektu Register adries.

Ministerstvo vnútra v rámci Operačného programu informatizácia spoločnosti pracuje na 13-tich projektoch.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign