Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

O pár dní začneme spúšťať bratislavské mestské fontány

815
Už na budúci týždeň v pondelok (15.4.) plánujeme spustiť prvé štyri bratislavské fontány v centre mesta. Ďalšie budeme spúšťať postupne. Celkovo ich tento rok bude v prevádzke 38. Osvieženie Bratislavčanom poskytne aj 10 pitných fontánok.

Medzi prvými spustenými fontánami budú Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND, fontána Žena s krčahom na Františkánskom námestí, fontána Lev s erbom pred Starou tržnicou na Námestí SNP a fontána Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí. Paralelne pri spúšťaní mestských fontán začneme spúšťať aj pitné fontánky. Tento rok pribudnú 2 nové pitné fontánky – Na Hradnom vrchu a v parčíku Svoradova. Ich osadenie sa plánuje v priebehu roka.

Generálny investor Bratislavy pravidelne obnovuje fontány, ktoré má vo svojej správe. Aktuálne sa opravuje Maximilliánova fontána na Hlavnom námestí. Práce v rámci prvej etapy jej rekonštrukcie by mali byť ukončené do konca mája. Plánovaná je aj druhá etapa tejto opravy, v rámci ktorej by sa mal odstrániť vonkajší prstenec z roku 2005 a na východnej a západnej strane fontány by mali byť vybudované schodíky.

V tomto roku sú ešte plánované nasledujúce opravy a obnovy:

  • oprava prasknutého výtlačného potrubia fontány Kvet na Hostinského sídlisku (SLIMÁK),
  • oprava prelomenej kanalizačnej prípojky fontány Drak na Plickovej ulici,
  • oprava výtlačného potrubia fontány Plastika kvetu na Ožvoldíkovej ulici,
  • oprava technologického zariadenia fontány na Jurigovom námestí,
  • modernizácia fontány Planéta mieru na Hodžovom námestí,
  • pamiatková obnova plastiky Žena s krčahom fontány na Františkánskom námestí.

V minulom roku sme opravili a zmodernizovali fontány v niekoľkých mestských častiach. Známou bola napríklad oprava fontány Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici v Ružinove, ktorá okrem moderného viacfarebného nasvietenia obsahuje aj repliku rakety, ktorá zmizla v čase jej vybudovania. Replika plastiky s raketou je po novom obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste. Po desiatkach rokov má fontána svoj pôvodný tvar a vzhľad, ktorý požadovali aj občania prostredníctvom svojich podnetov. Fontána Plastika s raketou je v parčíku od roku 1974 a predstavuje jedinečný obraz vtedajšej doby.

Druhou vyhľadávanou obnovenou fontánou sa stala fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici v mestskej časti Karlova Ves. Táto kaskádovitá fontána, ktorá znázorňuje rodinu – rodičov a tri deti z roku 1980, bola nefunkčná. Z bazénov unikala voda a rozvody v strojovni boli skorodované a popukané. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách, ktoré je veľmi príjemným spestrením pre verejnosť.

V minulom roku sa podarilo obnoviť aj fontánu Marína na Šafárikovom námestí či fontány v parčíku pred Justičným palácom. 

Bratislava má vyše 150 fontán, z ktorých ale mnohé patria mestským častiam, majiteľom hotelov, nákupných centier a ďalším právnym subjektom. Generálny investor Bratislavy ako správca mestských fontán zabezpečuje údržbu  a prevádzku celkovo 55 zariadení - z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok  a 3 studne.

 

zdroj: bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign