Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Občania odovzdali počas tretej zbraňovej amnestie vyše 3000 zbraní

815 Viceprezident PZ plk. Ľubomír Ábel s ministrom Robertom Kaliňákom na tlačovej konferencii

MVSR |MM|  V rámci tretej zbraňovej amnestie občania odovzdali na policajných útvaroch 3035 zbraní a 36 326 kusov streliva. Informovali o tom 8. júna 2015 na tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. Zbraňová amnestia trvala šesť mesiacov od 1. decembra 2014 do 31. mája 2015 a občania mohli počas nej beztrestne odovzdať na útvaroch Policajného zboru nelegálne držané zbrane a strelivo.

Po úspešných dvoch amnestiách vyhlásených v rokoch 2005 a 2009, kedy občania odovzdali takmer 8000 zbraní, minister vnútra očakával, že by sa toto číslo mohlo zaokrúhliť na 10.000, čo sa aj splnilo. "Dohromady sa získalo v rámci všetkých troch amnestií na Slovensku približne 11.000 zbraní,“ povedal minister vnútra.

Najviac zbraní - 453 bolo odovzdaných pri tretej zbraňovej amnestii v Žilinskom kraji a najmenej - 214 v Trenčianskom kraji.  Občania najviac zbraní odovzdali v máji (vyše 1017), teda v posledný mesiac zbraňovej amnestie, najmenej zbraní bolo odovzdaných vo februári (270).

Prevencia

Projekt zbraňovej amnestie označil minister vnútra za úspešný, význam zbraňovej amnestie spočíva podľa neho hlavne v prevencii. Cieľom každej zbraňovej amnestie bolo znížiť počet nelegálne držaných zbraní, a tým aj riziko, že by sa s nimi mohla v budúcnosti páchať trestná činnosť.  „Aj vďaka zbraňovej amnestii počet trestných činov spáchaných so strelnou zbraňou klesol takmer o 60 percent," zdôraznil Robert Kaliňák.  Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 177 v roku 2014.

Skúmanie zbraní 

Odovzdané zbrane a strelivo sú podrobené balistickému skúmaniu na pracoviskách Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ. Občania majú možnosť si zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak nie sú držiteľmi zbrojného preukazu ani nemajú záujem o jeho vydanie, môžu si dať zbraň napríklad znehodnotiť alebo upraviť na expanznú. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Spraviť tak môžu do dvoch mesiacov od doručenia oznámenia z policajného útvaru, že zbraňou nebol spáchaný trestný čin. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR.

V predchádzajúcich dvoch kolách zbraňovej amnestie bola veľká väčšina zbraní zlegalizovaná, to znamená, že občania o ne prejavili záujem. Pre ilustráciu z celkového počtu takmer 8000 odovzdaných zbraní prepadlo v prospech štátu vyše 600.

Zbraňová amnestia pre balistikov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru nekončí zákonom určeným dňom ukončenia amnestie, ale spracovaním poslednej odovzdanej zbrane a náboja. Minister vnútra odhaduje, že preskúmanie všetkých zbraní bude ukončené priebehu 1,5 až dvoch rokov. Z doteraz preskúmaných zbraní nebolo zistené spáchanie trestného činu ani s jednou z nich.

Zloženie odovzdaných zbraní

Občania odovzdávali počas tretej zbraňovej amnestie predovšetkým lovecké zbrane (lovecké brokovnice, opakovacie a samonabíjacie guľovnice, kombinované lovecké zbrane a malokalibrovky), ktoré tvoria asi 40 percent z odovzdaných zbraní.  Ďalších 42 percent boli krátke palné zbrane, predovšetkým rôzne pištole a revolvery. Samopaly, útočné pušky a guľomety tvoria cca 8  percent a zvyšných 10 percent sú ostatné zbrane (perkusné, podomácky upravené a vyrobené zbrane, vzduchovky, expanzné zbrane, historické zbrane, hlavné častí a súčasti zbraní). Na políciu priniesli občania aj zbrane pochádzajúce z 19. storočia, ako aj z obdobia 1. a 2.svetovej vojny.

Počet odovzdaných zbraní a streliva počas tretej zbraňovej amnestie od 1. 12. 2014 do 31. 5. 2015

Kraj

Odovzdané zbrane

Odovzdané strelivo

Bratislavský

442

6761

Trnavský

396

2886

Trenčiansky

214

4469

Nitriansky

427

5189

Banskobystrický

394

3393

Žilinský

453

3362

Prešovský

362

4921

Košický

347

5345

Spolu

3035

36 326

Predchádzajúce zbraňové amnestie

Prvá zbraňová amnestia trvala 12 mesiacov od 14. apríla 2005 do 14. apríla 2006. Odovzdaných bolo pri nej 3463 zbraní. Druhá zbraňová amnestia trvala sedem mesiacov od 1. novembra 2009 do 31. mája 2010. Odovzdaných bolo 4367 zbraní.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign