Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Obnova systému dunajských ramien v Rusovciach

BROZ |MM|  Bratislava – Rusovce | V Rusovciach sa v minulosti nachádzali bohato rozvetvené mohutné dunajské ramená oddeľujúce viaceré ostrovy. Na úrovni rusovských ostrovov sa ešte na konci 19. storočia nachádzalo šesť lodných mlynov, čo je dokladom sily akú v daných miestach mal prúd tohto dunajského ramena.

Zásadná zmena vodného režimu ramien nastala pri realizácii stavby Vodného diela Gabčíkovo. Podľa pôvodného projektu sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa mali stať ostrovy aj rameno súčasťou Hrušovskej zdrže – územie sa malo vyrúbať a zatopiť. Vzhľadom na hodnotu tohto územia ako aj blízkosť zdrojov pitnej vody sa od tohto plánu upustilo a územie sa stalo poldrom (nachádza sa pod úrovňou hladiny vody vo vzdutej časti Dunaja). Pri bežných hladinách v Dunaji sú ostrovy a rameno od rieky oddelené nízkou hrádzou na brehu, pri vysokých vodných stavoch Dunaj nízku hrádzu prelieva a územie je zatápané.

Ostrovy v Rusovciach majú na časti územia ráz pralesa. Je možné tu nájsť porasty topoľov a vŕb mohutných rozmerov, a bujný les s desiatkami rôznych druhov drevín, aký nemá na slovenskom úseku Dunaja obdobu. Tento fakt ako aj prítomnosť viacerých vzácnych druhov živočíchov boli dôvodom vyhlásenia prírodnej rezervácie Dunajské ostrovy, ktorá zahŕňa aj niektoré zvyšky ramien z pôvodného rozsiahleho ramenného systému. Rezervácia bola vyhlásená v roku 2002, ale až po dlhých jedenástich rokoch sa Rusovské rameno vďaka spolupráci ochranárov a vodohospodárov dočkalo úprav, ktoré významným spôsobom zlepšia jeho ekologické vlastnosti.

Cieľom úprav, ktoré sa na ramene v týchto dňoch dokončujú je obnova kontinuity prepojením v minulosti umelo izolovaných častí ramena. V ramene sa nachádzali štyri prehrádzky z kameňa a betónu, ktoré tvorili bariéru pre tečúcu vodu aj migrujúce živočíchy.

Matúš Kúdela z Katedry zoológie PriF UK vyzdvihol prínosy revitalizačného opatrenia: „Vďaka odstráneniu všetkých priečnych bariér a vďaka opätovnému napojeniu viacerých priľahlých mokradí na ramenný systém došlo k zlepšeniu podmienok pre vodné druhy živočíchov, ryby majú opäť možnosť sa dostať na niektoré svoje prirodzené neresiská a vzácne druhy vtákov sa cítia bezpečnejšie na izolovaných ostrovoch. Svoje útočisko tu možno opäť nájde aj vták roku 2014 – bocian čierny, ktorý z Dunajských luhov v posledných rokoch takmer vymizol. Dôležitou úlohou realizovaných opatrení je možnosť lepšieho preplachovania ramien tečúcou vodou pri vyšších vodných stavoch, a nie ich sústavné zanášanie naplaveným materiálom ako tomu bolo doposiaľ.“

Práce na odstránení prehrádzok v Rusovskom ramene boli realizované vďaka medzinárodnému projektu
LIFE + Ochrana vtáctva Podunajska (LIFE07 NAT/SK/000707) podporenému Európskou komisiou a Ministerstvom životného prostredia SR. Na projekte od roku 2009 v rámci Slovenska úspešne spolupracuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Vodohospodárska výstavba, š.p. a Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Dokončenie prác v oblasti Rusovského ramena a ostrovov je plánované na piatok 28.2.2014.

„V posledných dvoch rokoch sa nám spoločne s ochranármi z BROZ podarilo dokončiť niekoľko pre Dunaj a Dunajské luhy veľmi podstatných revitalizačných opatrení – prepojenie Rusovského ramena je jedným z nich. V podobných aktivitách budeme aj naďalej pokračovať – najbližšie vytvorením biokoridoru v oblasti Bakanských ramien, ale aj zatiaľ jednou z najväčších environmentálnych akcií na Dunaji, ktorou je sprietočnenie Veľkolélskeho ramena. Začiatok prác na oboch lokalitách pripravujeme na začiatok marca 2014“,uviedol generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š.p. Ing. Ladislav Lazár.

Ako povedal manažér projektu Tomáš Kušík: „Jarné obdobie, ktoré patrí v lužnej krajine medzi tie najkrajšie
a už teraz vytvára v okolitých lesoch koberce snežienok a nádhernú vôňu medvedieho cesnaku, bude mať pre Rusovské rameno a jeho ostrovy nielen nádych jari, ale aj nového začiatku. Už počas najbližšieho vegetačného obdobia budú mať živočíchy možnosť vyskúšať si staronové Rusovské rameno bez bariér.“

Týmto však snahy ochranárov a vodohospodárov v tejto oblasti nekončia. Zámerom do budúcnosti je úplné sprietočnenie Rusovského ramena jeho opätovným napojením na Dunaj. V súčasnosti sa rameno plní iba vďaka priesakom z Dunaja alebo pri vysokých vodných stavoch.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign