Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Osvetlenie mesta prešlo rozsiahlou analýzou

Osvetlenie Bratislavy prešlo rozsiahlou analýzou. Vykonala ju na základe objednávky hlavného mesta spoločnosť Deloitte. Výsledky auditu odprezentovali pre poslancov Komisie dopravy a informačných systémov, Komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta, Komisie územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby a starostov mestských častí primátor Ivo Nesrovnal, riaditeľ magistrátu Martin Maruška, zástupcovia spoločnosti Deloitte a experti zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Analýza bude slúžiť ako podklad pri verejnom obstarávaní na prevádzkovateľa mestského osvetlenia.
 

Koncom roka 2016 vyprší 20 rokov trvajúca zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú má mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Vedenie mesta v záujme čo najlepšieho vypracovania podkladov na verejné obstarávanie, na základe ktorého bude vybraný nový dodávateľ osvetlenia, oslovilo spoločnosť Deloitte s požiadavkou na vypracovanie čo najpodrobnejšieho posúdenia stavu verejného osvetlenia v meste. Auditom prešiel stav dokumentácie, ako aj stav prevádzkového modelu a technický stav osvetlenia. Výsledkom auditu sú odporúčania, z ktorých môže mesto čerpať pri zadávaní podmienok verejného obstarávania na nového prevádzkovateľa.

„Odporúčania obsahujú víziu a Smart City stratégiu, odporúčania do budúcna vzhľadom na technický stav osvetlenia, požiadavky na funkcionalitu a efektívnosť verejného osvetlenia,“ povedal po prezentácii pre členov odborných komisií mesta a starostov primátor Ivo Nesrovnal. Ďalej dodal, že záujmom mesta je pristúpiť k výberu dodávateľa veľmi citlivo, nakoľko ide o službu, ktorú je potrebné zabezpečovať denne. Podľa neho je dôležité, aby malo mesto namiesto veľkého množstva zastaraných, škaredých a žiaľ, často aj technicky nevyhovujúcich stĺpov verejného osvetlenia inteligentné body, ktoré okrem svietenia pomôžu aj pri parkovaní, budú schopné monitorovať ovzdušie alebo dopravné zápchy. „V čase po vypršaní zmluvy so spoločnosťou Siemens až do ukončenia výberu nového prevádzkovateľa systému osvetlenia, bude mesto postupovať tak, aby bola prevádza verejného osvetlenia bez problémov zabezpečená,“ doplnil Nesrovnal.  

Predseda Komisie dopravy a informačných systémov Jozef Uhler oceňuje najmä odporúčania, ktoré kladú dôraz na SMART riešenia. „Kým iné mestá tieto technológie častokrát museli testovať, Bratislava už nemusí a môže využiť už osvedčené smart riešenia,“ vyhlásil Uhler. Osvetlenie, ktoré bude vychádzať z navrhovaných riešení, zároveň považuje za ďalší krok Bratislavy k modernej a bezpečnej doprave v meste. Dôležité je podľa neho aj to, aby nové osvetlenie regulovalo, resp. stlmilo svietivosť v čase, keď vo svojom okolí stĺpy verejného osvetlenia nezaznamenajú pohyb. 

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign