Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Otvorenie IX. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia

815

OZ Nenápadní hrdinovia |MM|    OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Ústavom pamäti národa, Nadáciou Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvorí v predvečer výročia Sviečkovej manifestácie už IX. ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

V roku 2017 sa otvorenie projektu uskutoční v piatok 24. marca 2017 za prítomností žiakov z Piešťan, Rakovíc, Veľkých Kostolian v priestoroch Kultúrneho domu Borovce.

Program začne o 8. 30 hod. a potrvá do 11 hod. „Borovce v sebe nesú dvojakú symboliku. Poukazujú na tragické miesto historickej pamäte. Tu bol zavraždený človek, ktorého smrť „prebudila“ a motivovala Slovákov v zahraničí, aby demonštrovali „proti zákerným vraždám veriacich“ v komunistickom Československu. Tu sa zrodila najväčšia pokojná manifestácia, ktorá vyprovokovala rok revolúcií. Zároveň v sebe prebúdza otázky: „Čo znamená „obetovať to najvzácnejšie“? Poznáme vo svojom okolí ľudí, ktorí boli ochotní obetovať niečo dôležité, cenné a tak nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu?“ uvádza autor a gestor projektu František Neupauer, predseda OZ Nenápadní hrdinovia.

Duchovný otec Štefan Polák aj po 30-tich rokoch naďalej zostáva pre mnohých veriacich vzorom obetavého a dobrého kňaza, ktorý na fare v Borovciach bol zabitý veľmi krutým spôsobom, pretože chcel zostať verný Pravde,“uvádza Patrik Katrinec, správca farnosti Borovce. „V poslednom období na tieto miesta chodia mnohí ľudia, aby sa tu pomodlili a v tichosti si pripomenuli tieto udalosti. Preto sme radi, že otvorenie deviateho ročníka kultúrno-vzdelávacieho projektu OZ Nenápadní hrdinovia, ktorý nesie názov „Obetovali to najvzácnejšie“ sa môže uskutočniť práve na týchto miestach, ktoré sú posiate krvou katolíckeho kňaza. Je dôležité pripomínať aj deťom a mladým, aby nezabudli, že tu bol kňaz Štefan Polák, ktorý v tejto farnosti vylial svoju krv a na následky krutého mučenia zomrel.“

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším kontinuálne pokračujúcim dobrovoľníckym projektom svojho druhu na území krajín strednej a východnej Európy. Vedie mladých ľudí k objavovaniu „nenápadných hrdinov“ v ich okolí a k zaznamenávaniu príbehov neznámych v duchu príslovia: „čo sa nenapísalo, to sa nestalo“. Študenti majú za úlohu od marca do októbra zaznamenať príbeh „nenápadného hrdinu“ a následne sa môžu zúčastniť slávnostnej konferencie. V roku 2017 organizátori pripravujú slávnostnú konferenciu v Košiciach, no zároveň by chceli so študentami navštíviť bývalú väznicu komunistického režimu na území Rumunska. Viac o projekte na www.november89.eu


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign