Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Otvorenie sezóny pre návštevníkov hradu Devín

817

Na národnej kultúrnej pamiatke hrad Devín pokračujú rekonštrukčné práce na znovu sprístupnení horného hradu verejnosti. Momentálne sa práce zameriavajú na pamiatkovú obnovu  hradobných konštrukcií. Po ich skončení sa v druhej polici tohto roka začne  s obnovou expozícií. Sprístupnenie horného hradu verejnosti je naplánované na jar budúceho roka, kedy by mali byť ukončené všetky práce. Dnešným dňom sa zároveň otvára sezóna pre návštevníkov hradu.

„Všetci si pamätáme, keď sa v roku 2010 musela zastaviť rekonštrukcia horného hradu pre nedostatok peňazí. Nikto vtedy nevedel, či sa horný hrad podarí sprístupniť pre verejnosť. Dnes sme tu preto, lebo mestu Bratislava sa túto hroziacu situáciu podarilo vyriešiť. Vďaka nórskym fondom, príspevku zo štátneho rozpočtu ale aj príspevku mesta, rekonštrukcia horného hradu môže pokračovať.“povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Preto som rád, že sme tieto peniaze získali z finančného mechanizmu EHP a Nórska a budeme môcť opäť sprístupniť horný hrad verejnosti. Je to totiž dôležitá národná kultúrna pamiatka, ktorá je vyhľadávaná ako turistami, tak aj návštevníkmi hlavného mesta,“ dodal primátor. Rekonštrukčné práce spočívajú v pamiatkovej obnove hradobných konštrukcií časti areálu tejto národnej kultúrnej pamiatky, ktorých súčasťou je sprístupnenie horného hradu, obnova komunikačného systému zo stredného hradu na horný hrad a stavebné úpravy na strednej a hornej terase. Aktuálne sa ukončuje nadmurovanie dvojpriestorovej architektúry odkrytej archeologickým výskumom  a práce súvisiace so spevnením plochy strednej terasy. „Osadili sme hlavné nosné prvky oceľového schodiska na strednej terase a na spodnej časti hornej terasy. V súčasnosti sa pripevňujú zábradlia tvorené stĺpikmi, na ktoré bude prikotvená výplň s priebežným madlom,“ povedal riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. „Od druhej polovice tohto roka začneme s obnovou expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala. Vzhľadom na charakter prác a súvisiacu prípravu expozície, sa budú môcť návštevníci NKP hrad Devín dostať na horný hrad a navštíviť muzeálnu expozíciu v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala v apríli budúceho roka,“ povedal riaditeľ Múzea mesta Bratislavy Peter Hyross.

Múzeum mesta Bratislavy sa bude podieľať na realizácii obnovenia expozícií.
Projekt „NKP hrad Devín – sprístupnenie horného hradu verejnosti“ sa realizuje v rámci programu Ochrana a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a podpora diverzity v kultúre a umení financovanom z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska, pričom 85% nákladov je hradených prostredníctvom grantu EHP a Nórska (z toho 15% nákladov tvorí štátny rozpočet) a zvyšných 15% nákladov je spolufinancovaných Hlavným mestom SR Bratislava. Celková hodnota projektu je 399 729 EUR.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign