Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Petícia za rozšírenie Bratislavského lesného parku

BROZ |MM|  Občianski aktivisti a ochranári spustili dnes petíciu za lepšiu ochranu lesov na území Bratislavy a za rozšírenie Bratislavského lesného parku http://www.ekoforum.sk/peticia/lesy-bratislava. Zdôrazňujú v nej, že lesy na území Bratislavy sú stále ohrozené príliš intenzívnou ťažbou dreva vrátane holorubov a tiež narastajúcim tlakom na výstavbu. Lesy vo vlastníctve štátu v tomto území navyše ohrozujú pochybné zámeny lesných pozemkov, ktoré sa dostávajú do rúk súkromných vlastníkov s jediným cieľom – vyrúbať ich a speňažiť, čiže zastavať. Upozorňujú, že len v menšej časti bratislavských lesov, ktoré sú  v správe mestskej organizácie Mestské lesy Bratislava (MLB), sa dodržiava režim lesoparku, čiže sa v nich hospodári aspoň ako tak v súlade s ich rekreačnou a prírodno - ochrannou funkciou.

 

Za vhodné riešenie, ktoré je v záujme obyvateľov a návštevníkov Bratislavy, ako aj priľahlých miest a obcí, považujú preto signatári petície oficiálne zriadenie, respektíve  znovuvytvorenie celistvého Bratislavského lesného parku (BLP), a to minimálne v jeho pôvodných hraniciach z roku 1973 od Bratislavy až po Stupavu, Borinku a Svätý Jur, vrátane lesov na území Devínskych Karpát a lužných lesov na oboch brehoch Dunaja. Na území tohto „veľkého“ BLP by mal platiť jeden spoločný štatút a mala by byť zabezpečená jeho jednotná správa s prioritou napĺňania rekreačnej a prírodno - ochrannej funkcie lesov. Takisto je podľa signatárov petície potrebné iniciovať prevod všetkých štátnych lesov na území  Bratislavy do vlastníctva mesta a do správy MLB. Nakoľko ide o štátne lesy, ktorých správu zabezpečujú Lesy SR, š.p., takýto prevod by mal byť bezplatný, alebo len za symbolickú cenu.

 

Signatári preto vyzývajú predsedu BSK, primátora hl. mesta SR Bratislava, primátorov Stupavy a Svätého Jura, starostov Marianky a Borinky, aby vykonali všetky potrebné kroky na obnovenie Bratislavského lesného parku, vychádzajúc pritom z jeho pôvodných hraníc z roku 1973. Súčasne žiadajú vládu SR a Národnú radu SR, aby pripravili a podporili zákony, na základe ktorých bude možné lesy vo vlastníctve štátu, nachádzajúce sa na území hlavného mesta SR Bratislava, previesť do vlastníctva mesta. Obracajú sa aj na ministra pôdohospodárstva, aby s okamžitou platnosťou zastavil prebiehajúce aj pripravované zámeny lesných pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky v chránených územiach s druhým až piatym stupňom ochrany, v územiach Natura 2000, v ochranných lesoch a v lesoch osobitného určenia. Hovorcom petičného výboru je známy bratislavský ochranár Jaromír Šíbl.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign