Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Policajti na hranici v Petržalke

817

Na základe bilaterálnych zmlúv o policajnej spolupráci zriadila Slovenská republika v spolupráci so susednými štátmi schengenského priestoru sedem spoločných kontaktných pracovísk, ktorých hlavným cieľom je podpora najmä cezhraničnej policajnej spolupráce za účelom predchádzania a riešenia hrozieb na úseku bezpečnosti a verejného poriadku. Na hranici s Rakúskom na diaľničnom hraničnom priechode Jarovce – Kittsee, na hranici s Maďarskou republikou v Čunove,  v Slovenských Ďarmotách a v Slovenskom Novom Meste, na hranici s Českou republikou v Hodoníne.

 

Ďalšie formy schengenskej policajnej spolupráce

  

Cezhraničné sledovanie je upravené v čl. 40 Schengenského dohovoru. Policajti členského štátu schengenského priestoru,  ktorí vykonávajú sledovanie osoby ako súčasť policajného vyšetrovania súvisiaceho s trestným činom, sú oprávnení pokračovať v sledovaní  na území susedného členského štátu Schengenského dohovoru, ktorý musí so sledovaním súhlasiť. V obzvlášť naliehavých prípadoch, keď  nie je možné druhú zmluvnú stranu vopred požiadať o súhlas,  je možné v sledovaní pokračovať za podmienky, že prechod štátnej hranice bude okamžite oznámený príslušnému orgánu druhej zmluvnej strany, na území ktorej sledovanie pokračuje.  

 Článok 41 Schengenského dohovoru o cezhraničnom prenasledovaní oprávňuje policajtov, ktorí vo svojej krajine prenasledujú osobu pristihnutú pri spáchaní alebo účasti na nejakom závažnom trestnom čine, pokračovať v prenasledovaní takejto osoby na území iného štátu bez predchádzajúceho povolenia, pokiaľ príslušné orgány tejto krajiny nemohli byť z dôvodu naliehavosti vopred informované, alebo sa nemohli včas dostaviť k prevzatiu prenasledovania. To isté platí i v prípade osoby, ktorá ušla z väzby, predbežného zadržania alebo sa vyhýba výkonu trestu odňatia slobody. Policajti musia byť pri vykonávaní cezhraničného prenasledovania ľahko rozpoznateľní buď podľa uniformy, pásky na rukáve alebo označenia auta.

Na zintenzívnenie policajnej spolupráce pri udržiavaní verejného poriadku a bezpečnosti a predchádzaniu trestným činom môžu príslušné orgány využívať spoločné hliadky a iné spoločné operácie, pri ktorých sa na operáciách na území členského štátu zúčastňujú určení príslušníci iných členských štátov.

Cieľom spoločných hliadok je uľahčiť prístup k presadzovaniu práva pre občanov z rôznych dotknutých členských  štátov, zlepšiť všeobecnú spoluprácu medzi zapojenými orgánmi a príslušníkmi, poskytovať praktickú a jazykovú pomoc príslušníkom hostiteľského štátu, uľahčovať komunikáciu s vnútroštátnymi orgánmi podporujúceho štátu atď..

Bežne sa vykonávajú dva druhy spoločných hliadok:

-         spoločné hliadky v pohraničných oblastiach medzi členskými štátmi – zriaďujú sa v závislosti od operačných potrieb. Takéto hliadkovanie sa môže uskutočniť na území jedného zo zúčastnených členských štátov alebo hliadky môžu opakovane prekračovať hranice,

-          spoločné hliadky v rámci konkrétnych podujatí alebo období.

 Osobitným druhom spoločnej operácie je pomoc pri masových zhromaždeniach a podobných významných podujatiach, katastrofách a vážnych nehodách s cieľom predchádzať trestným činom, zachovať verejný poriadok a bezpečnosť. V súvislosti s futbalovými zápasmi s medzinárodným rozmerom a prijímaním opatrení na predchádzanie násiliu a výtržnostiam, bolo zriadené národné futbalové informačné stredisko, ktoré zabezpečuje spoluprácu počas medzinárodných futbalových zápasov presahujúcu výmenu informácií.

Vhodným nástrojom v boji proti cezhraničnej trestnej činnosti je aj zriaďovanie spoločných vyšetrovacích tímov, ktoré sa zriadia v súlade s ustanoveniami Dohovoru o vzájomnej právnej pomoci a na základe dohody medzi dvoma alebo viacerými členskými štátmi a inými zmluvnými stranami na konkrétny účel a obmedzené trvanie. Zmiešané  policajné hliadky  majú možnosť stretnúť  obyvatelia  Petržalky pravidelne v okolí   Slovensko – Rakúskej  hraníc  obce  Berg, Kittsee alebo aj  priestoroch  vojenského múzeu v bunkri BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici.                                                                                   


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign