Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Poslanci nepodporili vyšší stupeň ochrany prírody v bratislavských mestských lesoch

815

Petičný výbor petície občanov za vyhlásenie Prvej mestskej rezervácie – Evolučného parku Pramene Vydrice
_________________________________________________________________________

Poslanci nepodporili vyšší stupeň ochrany prírody v bratislavských mestských lesoch

Tlačová správa, Bratislava, 22.11.2013

Na svojom včerajšom zasadnutí poslanci mestského zastupiteľstva rokovali aj o 11 000-ovej petícii občanov za vyhlásenie Prvej mestskej rezervácie – Evolučného parku Pramene Vydrice na území bratislavských mestských lesov. Tento zámer, ktorý je v rámci európskych miest unikátom, sa bratislavskí ochranári usilujú dosiahnuť už 8 rokov.
Podľa materiálu, ktorý bol predložený na rokovanie, mali poslanci hlasovať o tom, či
1. podporia petíciu za vyhlásenie prírodnej rezervácie s vylúčením ťažby dreva a poľovníctva pri zachovaní voľného pohybu návštevníkov a cyklistov, alebo
2. alebo schvália len vyhlásenie „bezzásahového lesa“ s vylúčením ťažby.
Poslanci nakoniec nehlasovali ani o jednej z týchto predložených alternatív, ale schválili pozmeňovací návrh pani námestníčky primátora Kimerlingovej. Tento návrh podporilo 27 poslancov, 8 poslancov sa zdržalo hlasovania a 1 bol proti. Ostatní poslanci nehlasovali alebo neboli prítomní na rokovaní. Návrh predpokladá obmedzenie ťažby v pásme 50 m pozdĺž oboch brehov Vydrice. Celková plocha lesa v ktorom má byť obmedzená ťažba je podľa návrhu cca 40 ha, čo je len 8,3 % z plochy rezervácie, ktorú žiadajú občania v petícii (480,5 ha).
Jeden z autorov projektu rezervácie a člen petičného výboru Jaromír Šíbl hodnotí včerajšie rozhodnutie poslancov: „Poslanci, ktorí vystupovali proti rezervácii, neuviedli žiadne vecné ani odborné argumenty na zdôvodnenie svojho odmietavého postoja. Materiál bol riadne prerokovaný v Komisii územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby MsZ a táto odborná komisia jednohlasne podporila alternatívu vyhlásenia rezervácie. Včerajšie rozhodnutie považujeme za prejav politického alibizmu, aby sa nedalo povedať, že poslanci neschválili vôbec nič. Návrh ktorý poslanci schválili, nie je naplnením vôle občanov, ktorú vyjadrili v petícii. Preto pokračujeme ďalej, s použitím všetkých dostupných prostriedkov, vrátane politických.“
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK povedal: "Chcel by som pripomenúť, že poslanci nehlasovali o vyhlásení rezervácie Vydrica, ale o petícii občanov. Prírodnú rezerváciu Vydrica vyhlasuje príslušný štátny orgán v rezorte životného prostredia na základe predloženého návrhu. Keďže poslanci pri hlasovaní porušili podľa nášho názoru petičný zákon, napadneme včerajšie hlasovanie na príslušnom súde"
Viac o rezervácii:
Navrhovaná rezervácia s celkovou rozlohou 480,5 ha je unikátna tým, že bude chrániť karpatské listnaté lesy pred výstavbou, ťažbou dreva a poľovníkmi, ale súčasne jej štatút umožňuje návštevníkom, turistom aj cyklistom chodiť bez obmedzenia po celom území rezervácie. Rovnako bez obmedzenia je aj zber lesných plodov. Karpatský les na tomto území by tak natrvalo opustili len drevorubači, motorové vozidlá a poľovníci. Petíciu za vyhlásenie rezervácie doteraz podpísalo viac ako 11 000 občanov.

Za petičný výbor:

Ing. Juraj Lukáč 0903 772 956
RNDr. Jaromír Šíbl, PhD. 0904 382 533
Ing. arch. Elena Pätoprstá 0905 537 102
Mgr. Andrea Froncová 0944 614 290

https://www.facebook.com/pages/M%C3%A1me-radi-Vydricu/403691809722943


Fotogaléria k článku:

815
Autor: redakcia tlačové správy

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign