Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Pôvodom slovenskí Rómovia organizujú v nemeckom Stuttgarte 1. hudobný festival Roma a Sinti

Stuttgart/Košice 25. júna (RPA) – V nemeckom meste Stuttgart sa bude dňa 1. júla 2012 konať 1. Roma a Sinti hudobný festival. Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informoval organizátor festivalu Ján Turták st., predseda Občianskeho združenia Romano Jilo e. v. Stuttgart.„Festival bude realizovaný v Lieder Halle, čo je jedna z najlepších koncertných sál v centre Stuttgartu. V rámci festivalu budeme mať aj defilé po centre mesta. Naším cieľom je z tohto festivalu vytvoriť tradíciu a umožniť spoločnosti lepšie spoznávať rómsku kultúru,“ uviedol Ján Turták st.

Ako ďalej dodal, na festivale Roma a Sinti bude Slovensko reprezentovať kapela Bohémiens s primáškou Barborou Botošovou, Českú republiku skupina Kale, za Nemecko to bude Gismo Graf trio-Sinti, za Stuttgart ako hostiteľské mesto skupina Axamit-Mário Turták. V programe nebudú chýbať ani členovia občianskeho združenie Roman Jilo e. v. Stuttgart, ktorí festival obohatia tancom, spevom a samozrejme aj hudbou.

Podľa Jána Turtáka, o festival prejavili záujem aj nemecké médiá. 1. Festival Roma a Sinti v Stuttgarte finančne podporilo Ministerstvo kultúry a LHS-Stuttgart-kulturamt.

Kto je Romano Jilo e. v. Stuttgart

Organizácia bola založená v roku 1999 v Stuttgarte ako kultúrne združenie pre Rómov a Sintov. Predsedom združenia je Ján Turták st., ktorý pochádza zo Slovenska z mesta Košice a ešte v roku 1987 emigroval do NSR, do mesta Stuttgart.

Ján Turták propaguje rómsku kultúru nielen v Nemecku, ale aj po celej Európe. Medzi jeho známe skladby patria napríklad piesne: O poštaris avel, Andre tire kale bala, Dža more, Av čumide man a ďalšie. Piesne sú dnes známe po celej Európe.

So skupinou Terne čhave, ktorá bola založená v roku 1969 nahrali prvú LP platňu s vtedajšími skupinami ako napr: Roma star-Jožko Fečo, súrodenci Bagaroví z Brna a Romske kapely.

Manželka Jána Turtáka st. Kvetoslava, za slobodna Halušková, vyhrala v roku 1971 v československej súťaži speváckych talentov v Jihlave prvé miesto. Kapela vystupovala napríklad aj v košickej televízii v relácii Posedenie pri pesničke s kapelou Karla Adama.

Ján Turták st. bol jedným zo zakladateľov divadla Romathan. Vo filme Ružové sny nahrali piesne: Soven čhave soven, O poštaris avel a Lakere bala.

Dnes sa rodina Jána Turtáka st. rozrástla o ďalších muzikantov, či spevákov. Hudbe sa venuje jeho syn Ján Turták ml. dcéra Kvetoslava je známa najmä svojím spevom, vnuk Mário Turták má vlastnú kapelu.

Cimbalová kapela pod vedením Františka Adama, ktorý je primášom OZ Romano Jilo e.v. Stuttgart sa postará o otvorenie 1. ročníka rómskeho hudobného festivalu európskeho rozmeru dňa 1. Júla 2012 v nemeckom Stuttgarte.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign