Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Pozývame Vás na 16. ročník Bratislavských mestských dní

Miroslav KošírerDátum26. 04. 2019 10:04:32TémaVoľný čas
817

Už dnes sa začínajú Bratislavské mestské dni obľúbené podujatie s bohatým programom pre všetkých. Najväčším lákadlom tohto ročníka je sprístupnenie originálu mestských privilégií Ondreja III. z roku 1291 v Múzeu mesta Bratislavy. Tradícia, že na svätého Juraja sa mesto otvára svojim obyvateľom i návštevníkom, sa viaže na dávnu históriu nášho mesta. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Bola to na tie časy významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta. Na základe tejto výsady vznikla v rámci hlavného mesta myšlienka uskutočňovať pravidelne okolo 24. apríla podujatie Bratislavské mestské dni. Tento rok sa vedenie mesta pri príležitosti mestských dní rozhodlo vystaviť originál privilégia Ondreja III. z roku 1291. Kráľ touto výsadnou listinou preniesol na mesto a jeho obyvateľov časť svojich práv. Ich udelenie malo trvalú právnu silu a bol tak potvrdený existujúci stav plnoprávneho mesta. Vystavenie vzácneho dokumentu podporí ozvučená umelecká animácia privilégia s dvadsiatimi dvomi základnými mestskými výsadami. Prezentáciu v podobe videomappingu na priečelí Primaciálneho paláca bude možné vidieť v dňoch 25. – 27. 4. 2019, vždy od 20:00 do 24:00 hodiny. Mimoriadna výstava v múzeu prinesie popri inštalácii unikátneho originálu aj preklad privilégia a jeho výsad s vysvetľujúcimi textami v slovenskom, nemeckom, maďarskom a anglickom jazyku. Vedenie mesta sa rozhodlo vystaviť listinu viacjazyčne pri príležitosti 100. výročia prijatia názvu Bratislava. Okrem tejto unikátnej výstavy v mestskom múzeu ponúkajú Bratislavské mestské dni množstvo ďalších zaujímavých aktivít a sprievodných podujatí. Súčasťou programu budú napríklad aj bezplatné vstupy do viacerých tematických múzeí, deň otvorených dverí primátora, kde sa návštevníci budú môcť porozprávať s primátorom a jeho námestníčkami a námestníkom, slávnostné otvorenie sovieho chodníka v Bratislavskej ZOO, prehliadka programov Základných umeleckých škôl a centier voľného času aj s tvorivými dielňami pre deti na Hlavnom námestí, rôzne vychádzky a prechádzky, medzi nimi aj dve prechádzky s primátorom historickým centrom Bratislavy. Bezplatne otvorených bude viacero športovísk, zrekonštruovaný bunker BS 8, ktorý bol súčasťou petržalského opevnenia z roku 1938, ale aj mestské divadlo P.O.Hviezdoslava s celodenným programom pre deti aj rodičov.V rámci podujatia budú premávať aj historické vozidlá MHD. Kompletný program Bratislavských mestských dní je dostupný na: Súčasťou Bratislavských mestských dní bude aj odovzdávanie Ceny primátora, ktorá je najvýznamnejším ocenením primátora Bratislavy pre ľudí, aktivistov, ktorí vo svojom voľnom čase prispievajú k lepšej Bratislave.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign