Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Prvá z prvých - AKTUALIZOVANÉ

815

Peter Gašparík |MM| Magda Husáková Lokvencová sa do slovenských dejín zapísala nielen ako manželka Gustava Husáka, hoci v súvislosti s ním jej meno rezonuje najčastejšie. Bola tiež prvou slovenskou divadelnou režisérkou, režírovala diela Brechta aj Majakovského, ako prvá spolupracovala so ženskou scénografkou a ako jedna z prvých žien si tiež vyskúšala televíznu réžiu. Výraznej, zrelej a vzdelanej osobnosti, ktorá počas svojho krátkeho - ani nie päťdesiatročného – života stihla získať niekoľko prvenstiev, je venovaný dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová (réžia: Zuzana Liová), tvoriaci pilotnú časť série autorských dokumentov slovenských režisérok.

Námet dokumentárneho cyklu podľa jeho producentky Barbary Janišovej Feglovej vznikol na základe potreby nájsť reálne hrdinky slovenskej histórie –  osobnosti, ktoré by v národnom povedomí rezonovali podobne ako napríklad Ľudovít Štúr. „Otakých ženách, ktoré by boli rovnakým pojmom, nevieme a ani sa o nich neučíme. Ktovie prečo… V každom prípade sme tu v tejto súvislosti uvideli nezaplnený priestor, ktorý by si podľa nás zaslúžil pokus o serióznu ponuku,“ hovorí producentka. Cyklus Prvá má ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú. Podľa dramaturgičky projektu Ingrid Mayerovej si „kultúrna spoločnosť stráži históriu, pamätá na svoje osobnosti, ctí a zachováva dedičstvootcov - či v tomto prípade matiek - národa, teda rozhodujúcich žien v slovenskom dejepise.

Premietanie pilotnej časti cyklu sa uskutoční v utorok 18. 12. 2013 o 18:00 v bratislavskom Kine Lumiére. Dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová produkovala spoločnosť Hitchhiker Cinema v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenským filmovým ústavom. Projekt finančne podporila Tatrabanka, Audiovizuálny fond a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

 

Prvá: Magda Husáková Lokvencová

Námet: Zuzana Liová

Scenár: Zuzana Liová, Alexandra Gojdičová

Réžia: Zuzana Liová

Producent: Barbara Janišová Feglová

Dramaturgia: Ingrid Mayerová

Kamera:  Juraj Chlpík

Strih:Alexandra Gojdičová

Hudba:Miro Tóth

Animácie:Andrej Kolenčík

Zvuk: Tobiáš Potočný

 

 

 

- - - - - -

AKTUALIZOVANÉ 11.12.2013

Ďakujeme za záujem, ktorý ste prejavili o projekciu dokumentárneho filmu Prvá: Magda Husáková Lokvencová! Bohužiaľ, musíme Vám oznámiť, že premietanie bude z pôvodne plánovanej stredy 18. 12. 2013 preložené na január 2014. O presnom dátume a čase Vás budeme v predstihu informovať. Za zmenu sa ospravedlňujeme a veríme, že záujem o film ňou nijako neutrpí! Ďakujeme za pochopenie!

S pozdravom

Peter Gašparík
www.slovakfilm.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign