Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

RIS žiada ministra školstva o zastavenie projektu celodenného vzdelávania rómskych detí

Bratislava 28. mája (RPA/TS) - Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) podporuje zriadenie intenátnych škôl. „Je to potrebný a nevyhnutný krok pre celú Slovenskú spoločnosť a veríme, že krajiny EÚ podporia túto nevyhnutnosť vzdelávania rómskych detí,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré Rómskej tlačovej agentúre (RPA) poskytol predseda RIS Václav Kappel.

Ako Kappel zdôraznil, odmietanie internátnych škôl niektorými rómskymi lídrami je založené na ich osobnom záujme na realizácii projektu za 27 miliónov eur, pričom trvanie projektu je len krátkodobé a nevyrieši záujem či nezáujem rómskych detí o vzdelávanie. Kappel upozorňuje na personálne prepojenia medzi realizátormi projektu. Tieto financie by sa mali podľa Kappela použiť na zriadenie internátnych škôl, ktoré sú podľa neho systematickým riešením vzdelávania rómskych detí. „Vážení odporcovi, tzv. odborníci, vám nevadí, keď potkany obhrýzajú časti tela rómskym deťom a  doktori musia amputovať nohu malému dieťaťu za to, že chodí v zime bosé, že detí z osád sú všivavé, špinavé s častými infekčnými chorobami, keď rodič intímnosti koná priamo pred očami malých detí? Kto za tieto negatíva nesie zodpovednosť? Určite rodičia. Ak by sa uplatňoval zákon o právach dieťa,  samotný rodič by bol trestne stíhaný alebo dieťa umiestnené v diagnostickom ústave,” uvádza sa vo vyhlásení RIS. Ďalej sa vo vyhlásení uvádza, že projekt je nesystematický a neefektívny z dlhodobého hľadiska. Aj z týchto dôvodov žiada RIS o zastavenie projektu celodennho vzdelávania rómskych detí.

Projekt celodenného vzdelávania by mal od školského roka 2012/2013 štartovať na 200 základných školách. Trvať by mal do roku 2015. Národný projekt Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít za 27 miliónov eur iniciovali ešte za exministra Eugena Jurzycu, zastrešuje ho Metodicko-pedagogické centrum (MPC). Do projektu by malo byť zapojených cca 22 000 detí. Podľa Niny Šilanovej z MPC je cieľom projektu eliminovať nedostatočné výchovné pôsobenie rodičov a komunity na rómskych žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, doplniť a rozšíriť poznatky a vedomosti, ktoré im chýbajú v porovnaní s ostatnými žiakmi, predĺžiť čas pozitívneho výchovného pôsobenia a zároveň obmedziť čas negatívneho pôsobenia vonkajšieho prostredia na rómskych žiakov.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign